Πανιώνιος: Επιτέλους, νίκη! (photos)

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Πανιώνιο, που επικράτησε με 87-73 του Ηλυσιακού στα Ιλίσια.

Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάτησε... γκάζι στην τέταρτη περίοδο και διέκοψε αρνητικό σερί τριών ηττών. Στην τελευταία θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι, με μόλις πέντε νίκες σε είκοσι αγώνες τους στην Basket League ΟΠΑΠ, στο ντεμπούτο του Δημήτρη Κουστένη στον πάγκο τους. Ο συνήθης ύποπτος Έρικ Μακ Κόλουμ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 27 πόντους, ενώ είχε ακόμα πέντε ριμπάουντ κι άλλα τόσα κλεψίματα και ασίστ. Ο Κόρτνεϊ Πίγκραμ είχε 28 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, πέντε ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο, αλλά και οκτώ λάθη από τα συνολικά 24 της ομάδας του.

Αποφασισμένοι για το «διπλό» μπήκαν οι Νεοσμυρνιώτες κι έκλεισαν στο 21-11 το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ο Πίγκραμ ήταν ασταμάτητος και οδήγησε τους Ιλισιώτες στο 44-38 του ημιχρόνου. Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε ακόμα και με +9, 47-38, αλλά ο Πανιώνιος συνήλθε άμεσα και ισοφάρισε σε 59-59 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Μακ Κόλουμ και Λάντον Μίλμπουρν έκαναν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς με διαδοχικούς πόντους τους έστειλαν την ομάδα τους στο +8 (62-70) στο 33’και στο 82-66 πέντε λεπτά αργότερα. Οι παίκτες του Δημήτρη Κουστένη ξέμειναν από λύσεις και οι φιλοξενούμενοι έφθασαν με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Καρακατσούνης, Γεωργιάδης.
Δεκάλεπτα: 11-21, 44-38, 59-59, 73-87.
Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 15 (3), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 2, Ντεβέντορφ 5, Χατζής 2, Δορκοφίκης, Στέφενς 8, Ιωάννου 7, Τζουγκαράκης, Μποντζ 6, Πέτροβιτς, Πίγκραμ 28 (3).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 27 (4), Σταμάτης, Ντούβνιακ, Κάρτερ 12 (1), Μίλμπουρν 22 (3), Αθανασούλας, Μπατής 3 (1), Σκορδίλης 1, Μισέλ, Σίμτσακ 10, Κυρίτσης, Σαλούστρος 12 (2).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.