Τένις: Στα προημιτελικά της Αμβέρσας ο Τσιτσιπάς

Δυσκολεύτηκε σημαντικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αλλά επικράτησε 2-1 σετ του Τιάγκο Σέιμπουτς Βιλντ και προκρίθηκε στους «8» του European Open.

Πραγματικό ντέρμπι αποδείχθηκε το παιχνίδι του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Τιάγκο Σέιμπουτς Βιλντ για τους «16» του τουρνουά της Αμβέρσας. Ο Έλληνας τενίστας προκρίθηκε με μεγάλη δυσκολία απέναντι στον Βραζιλιάνο που είναι Νο.80 στον κόσμο. Το τελικό 2-1 στέλνει τον Τσιτσιπά στα προημιτελικά.

Οι δύο τενίστες ήταν ισάξιοι στην αναμέτρηση και ουσιαστικά ο νικητής κρίθηκε στην εμπειρία του Τσιτσιπά. Ο 24χρονος Βραζιλιάνος έβαλε δύσκολα στον Έλληνα τενίστα. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε 7-6(5) για τον Στέφανο. Στο δεύτερο ο 24χρονος λατινοαμερικάνος έκανε break στο 7ο game και τελικά με 6-4 ισοφάρισε σε 1-1.

Και το τρίτο σετ ήταν κλειστό και τελικά ο Τσιτσιπάς επικράτησε 7-5 παίρνοντας με κόπο την πρόκριση μετά από 2 ώρες και 20 λεπτά.

Πλέον, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί στα προημιτελικά του European Open την Παρασκευή (18/10) στις 19:30, με αντίπαλο τον Τσέχο, Γίρι Λεχέτσκα, ο οποίος είναι Νο.33 στον κόσμο.

Βαθμολογία Euroleague: Δεύτερη ήττα ο Παναθηναϊκός AKTOR - Απίστευτη ανατροπή η Ζαλγκίρις