Πινγκ Πονγκ: Αποκλείστηκε στον 1ο προκριματικό γύρο του China Smash ο Γκιώνης

Την ήττα σε δυνατό και ισορροπημένο ματς γνώρισε νωρίς το πρωί (σε ώρες Ελλάδας) στο Πεκίνο, για το China Smash 2024, ο Παναγιώτης Γκιώνης.

Για τον 1ο προκριματικό γύρο του απλού έχασε με 3-1 σετ από τον Γάλλο Τιμπό Πορέ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Ήταν το πρώτο του επίσημο παιχνίδι μετά από το Παρίσι 2024. Δεδομένα δεν θα μπορούσε να βγάλει το καλύτερό του πρόσωπο από την αρχή της σεζόν, αλλά βέβαια και ο νεαρός εκπρόσωπος της τρίτης δύναμης στο φετινό Ολυμπιακό τουρνουά έδειξε μεγάλες ικανότητες απέναντι στην άμυνα.

Ο θρυλικός αθλητής της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης κρατά την καλή προσπάθεια στο δυνατό πρώτο του τεστ και βέβαια την τιμητική συμμετοχή του σε ένα ακόμα ραντεβού των κορυφαίων, το τρίτο Grand Smash της WTT φέτος.

Ο Πορέ είναι νούμερο 14 στο ταμπλό των προκριματικών. Ο Γκιώνης βρισκόταν στο 23 και οι δυο τους συναντήθηκαν πρώτη φορά στο αγωνιστικό τραπέζι. Ο Έλληνας άσος πέρασε το παιχνίδι του μετά τα μέσα του 1ου σετ, κυρίως με το σερβίς του και το φάλτσο άφαλτσο δημιούργησε διαφορά και απέκτησε το προβάδισμα.

Στο 2ο σετ έχανε 5-2 και κατάφερε να προσπεράσει με 7-6. Ο Πορέ διαχειρίστηκε τα νεύρα του παίρνοντας τάιμ άουτ και στην αμφίρροπη «κόντρα» που ακολούθησε, ήταν σταθερός στις μπάλες του.

Στο κρίσιμο 3ο σετ ο Γκιώνης βρέθηκε 6-3 μπροστά και είδε τον αντίπαλο να παίρνει έξι συνεχόμενους πόντους για το 6-9. Εκεί ήταν η σειρά του να κάνει σερί και να ισοφαρίσει σε 9-9, αλλά ο Γάλλος κατάφερε να αξιοποιήσει το σερβίς του και να φτάσει στο 2-1.

Το 4ο σετ πήγαινε αρχικά πόντο πόντο κι ο πρωταθλητής μας έκανε χρήση του τάιμ άουτ όταν ο Πορέ προηγήθηκε 5-4. Ο Γάλλος συνέχισε να είναι πολύ καλός στις επιθέσεις forehand με forehand, ο Γκιώνης έκανε κάποια λάθη στις άμυνες και ήρθε η ήττα με 3-1 σετ (11-6, 9-11, 9-11, 7-11).

Τραγωδία στην ποδηλασία: Η 18χρονη Μουριέλ Φουρέρ σκοτώθηκε μετά από πτώση κατά τη διάρκεια αγώνων
Αταμάν: «Ευχαριστώ τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο για τη στήριξη και τα εφόδια»
Γκραντ: «Η τιμή αυτή σημαίνει πολλά για εμένα»