Wimbledon: Εύκολα στον τρίτο γύρο η Σάκκαρη

Δεν απειλήθηκε απ' την Ρους η Μαρία Σάκκαρη και με 2-0 πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Ραντουκάνου.

Χωρίς να πτοηθεί από τις καιρικές συνθήκες, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε 2-0 σετ της Αράντσα Ρους και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon. Ο αγώνας καθυστέρησε λόγω ισχυρής βροχόπτωσης, ενώ υπήρξε και προσωρινή διακοπή για τον ίδιο λόγο.

Η Ελληνίδα τενίστρια απέδειξε κόντρα στην Ολλανδή πως είναι σε καλή κατάσταση. Έχοντας βλέψεις για να προχωρήσει στο Grand Slam της Αγγλίας. Αυτή μάλιστα ήταν η 6η νίκη σε ισάριθμα ματς με αντίπαλο τη Ρους. Το πρώτο σετ κατακτήθηκε με 7-5, ενώ το δεύτερο ήρθε πιο εύκολα με 6-3.

Επόμενη αντίπαλος για την 28χρονη πρωταθλήτριά της, η Έμα Ραντουκάνου. Πλέον το δέλεαρ είναι μεγάλο για την Σάκκαρη, καθώς αν νικήσει για πρώτη φορά θα περάσει στα προημιτελικά.

Μεταγραφές, ΑΕΚ: Οριστική η συμφωνία με Περέιρα, «κιτρινόμαυρος» κι ο Στρακόσια, κοντά ο Κοϊτά!
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Ελλάδα – Σλοβενία και τους αγώνες του Euro 2024
Copa America: Ο Κανάδας απέκλεισε στα πέναλτι τη Βενεζουέλα – Με την Αργεντινή του Μέσι στους «4»
Ολυμπιακός: «Αγωνία και μνηστήρες» για Βεζένκοφ και «δυσαρεστημένους» - Τα αθλητικά πρωτοσέλιδα