Ευρωπαϊκό Υγρού Στίβου: Πρωταθλητής Ευρώπης και πάλι ο Χρήστου - «Χάλκινος» ο Μακρυγιάννης

Ευρωπαϊκό Υγρού Στίβου: Ιστορικός ήταν ο τελικός των 50μ. ύπτιο για την Ελλάδα, καθώς ο Απόστολος Χρήστου υπερασπίστηκε τον τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης, με τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο, το πρώτο του στην κατηγορία ανδρών.

Ο Χρήστου ήταν ο κάτοχος του τίτλου, ήταν το μεγάλο φαβορί και δεν διέψευσε τα προγνωστικά. Κολύμπησε μόλις τρία εκατοστά του δευτερολέπτου πιο αργά σε σχέση με τη Ρώμη (24.36 τότε, που είναι και το πανελλήνιο ρεκόρ) και επί της ουσίας δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του.

Ο Μακρυγιάννης, που είχε περάσει ως τρίτος από τους ημιτελικούς, έδωσε μεγάλη μάχη με τον Μάσιουκ, τον Ισραηλινό Μίχαελ Λαϊταρόφσκι και τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος, και τελικά έχασε μόνο από τον Πολωνό, εξασφαλίζοντας μία θέση στο... «γαλανόλευκο» βάθρο. Ο χρόνος του είναι μόλις ένα εκατοστό πιο αργός από το ατομικό ρεκόρ που πέτυχε την Πέμπτη (20/06).

Να σημειωθεί ότι ο Χρήστου έφτασε τα έξι ατομικά μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (επτά στο σύνολο, μαζί με το χθεσινό στα 4Χ100μ. ελεύθερο) και ξεπέρασε τον... προκάτοχό του, Αρη Γρηγοριάδη. Επίσης, έγινε ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που κατακτά δύο χρυσά μετάλλια στο ίδιο αγώνισμα (ο Γρηγοριάδης είχε ένα στα 50μ. και ένα στα 100μ.) και ανέβασε τη χώρα μας στη δεύτερη θέση του πίνακα μεταλλίων. Στα 50μ. ύπτιο, η Ελλάδα έφτασε τα πέντε μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (3-1-1) και είναι δεύτερη στη σχετική λίστα, πίσω μόνο από τη Γερμανία.