Athens Kallithea – Ατρόμητος 0-3: Θρίαμβος και «διπλό» για το «αστέρι»

Athens Kallithea – Ατρόμητος 0-3: Καλύτεροι οι Περιστεριώτες που μετέτρεψαν σε… περίπατο τη νίκη τους εκτός έδρας – «Χορταστικό» ματς στη Λεωφόρο.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ατρόμητος στην Λεωφόρο απέναντι στην Athens Kallithea, στο ματς που «έριξε» την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Super League. Οι Περιστεριώτες σε ένα χορταστικό παιχνίδι, επικράτησαν 3-0 εμφατικά και δείχνοντας ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο.

Πέρα απ’ τα τρία γκολ, υπήρξαν σημαντικές ευκαιρίες και για τους δύο με αποκορύφωμα τα τρία δοκάρια των γηπεδούχων. Η Καλλιθέα όμως, παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από 9 αγωνιστικές και με 5 βαθμούς είναι μόνη τελευταία στη βαθμολογία.

Ο Ατρόμητος από την άλλη, ανέβηκε στους 11 παίρνοντας «ανάσα» με αυτή την εκτός έδρας επικράτηση, καθώς προερχόταν από άσχημα αποτελέσματα.

Το ματς άρχισε χωρίς πολλές φάσεις. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 13’ με τον Ντιμπά να σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Δύο λεπτά μετά, υποδείχθηκε πέναλτι για χέρι υπέρ των γηπεδούχων. Όμως το VAR ειδοποίησε τον διαιτητή πως πρέπει να δει τη φάση, κάτι που έκανε ο Πολυχρόνης και πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

Το σουτ του Ουντρίκις στο 23’ δεν ανησύχησε τον Χουτεσιώτη. Στο 35’ ο Μιρέν έσωσε πάνω στην γραμμή τους γηπεδούχους, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μανσούρ πήρε την κεφαλιά, ο Μπάκου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρότι είχε πορεία προς την εστία και ήταν οφσάιντ οπότε το γκολ δε μέτρησε.

Η Καλλιθέα στο 43’ είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Η κεφαλιά του Χάνουσεκ όμως, σταμάτησε στο δοκάρι!

Ο νόμος του ποδοσφαίρου «μίλησε» στο 45’. Από κόρνερ του Ατρόμητου, ο Μανσούρ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου, υπήρξε… αυτοδοκάρι που ήταν το δεύτερο για τους γηπεδούχους. Ο Μπρόρσον άθελά του με κεφαλιά παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά τον έσωσε το δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μεγάλη ευκαιρίες για τους Περιστεριώτες. Ο Γιουμπιτάνα βγήκε τετ α τετ αλλά αστόχησε στο 50’, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ουεντραόγκο είδε τον Μπερναμπέ να τον σταματά εντυπωσιακά.

Το 0-2 όμως, δεν άργησε να έρθει. Στο 53’ ο Τσιγγάρας έφυγε στο χώρο, μπήκε στην περιοχή, κράτησε με πείσμα την μπάλα και πλάσαρε στη γωνία για το δεύτερο γκολ του Ατρόμητου!

Ο Μπρόρσον έδιωξε πάνω στη γραμμή στο 56’ διατηρώντας το μηδέν για την ομάδα του. Τα λεπτά περνούσαν και στο 72’ ο Ουάρντα δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση που του παρουσιάστηκε.

Το… κερασάκι στην τούρτα για τους Περιστεριώτες, ήρθε στο 90+4’ με τον Αθανασίου να βγαίνει τετ α τετ και να «γράφει» το 0-3, μετατρέποντας σε θρίαμβο τη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητής: Φώτης Πολυχρόνης (ΕΠΣ Πιερίας)

Κίτρινες: Ντιμπά, Τζιάνι - Μανσούρ, Γιουμπιτάνα, Τσιγγάρας, Αθανασίου

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπερναμπέ, Μεχίας (83΄ Σοΐρι), Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Μανθάτης (57΄ Τζιάνι), Εντιαγέ, Ντιμπά (46΄ Μερκάτι), Χάνουσεκ, Μουτίνιο (57΄ Λουκίνας), Βαλμπουεά, Ουλντρίκις (57΄ Ντεμέτριους).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Μουντές, Μπρόρσον, Μανσούρ, Κίνι, Ουεντραόγκο, Τσιγγάρας, Γιουμπιτάνα (70΄ Αθανασίου), Μίχορλ (80΄ Καραμάνης), Ουάρντα, Μπάκου.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Τα highlights του ντέρμπι «αιωνίων» κι η βαθμολογία της GBL
Formula 1: Ηχηρό μήνυμα του Σάινθ με θρίαμβο στο Μεξικό!
Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθεωτική υποδοχή στους θριαμβευτές του ΣΕΦ από 1.000 οπαδούς στο ΟΑΚΑ (vid)