Αστέρας Aktor – Ολυμπιακός 1-0: Κακός στην Τρίπολη και τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη

Αστέρας Aktor – Ολυμπιακός 1-0: Το γκολ του Γιαμπλόνσκι έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Αρκαδίας, με τους Πειραιώτες να παρουσιάζουν κακό αγωνιστικό πρόσωπο με πρόβλημα στη δημιουργία - Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες.

Μετά τις ισοπαλίες με Παναθηναϊκό και Λεβαδειακό, ο Ολυμπιακός γνώρισε και την ήττα. Αυτή τη φορά στην Τρίπολη απέναντι στον εξαιρετικό Αστέρα Aktor η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παρουσίασε ξανά προβληματική εικόνα στην Super League και ηττήθηκε 1-0. Ο Γιαμπλόνσκι το «χρυσό» γκολ των γηπεδούχων που ήταν τακτικά άψογοι και «βραχυκύκλωσαν» τη δημιουργία των φιλοξενούμενων.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στις μεγαλύτερες ευκαιρίες τους στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να δοκιμάζει κυρίως από στατικές φάσεις να απειλήσει για να φτάσει στην ισοφάριση. Κάτι που δεν κατάφερε και συνεχίζει να προβληματίζει στις εντός συνόρων υποχρεώσεις τους, λίγες μέρες μετά το σημαντικό «διπλό» στην Μάλμε για το Europa League.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έμεινε στους 15 βαθμούς μετά από αυτή την ήττα και ο Αστέρας Aktor ανέβηκε στους 13 βαθμούς έχοντας νικήσει φέτος και τους δύο αιώνιους στο πρωτάθλημα.

Το ματς άρχισε με ευκαιρία πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ο Αποστολόπουλος έκανε λάθος, διορθώνοντάς το κόβοντας το σουτ του Καλτσά. Στη συνέχεια ο Μπαρτόλο πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με τον Τζολάκη να κρατά το μηδέν.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε με τον Κοστίνια στο 4’, αλλά το τελείωμά του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ένα λεπτό μετά, από κόρνερ ο Κάρμο πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 8’ όταν ο Ροντινέι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αρχικά και εν συνεχεία η κεφαλιά του Κοστίνια έφυγε έξω.

Το ματς έφτασε στο 21’ και από κερδισμένο κόρνερ ο Αστέρας άνοιξε το σκορ. Εκτελέστηκε από τα αριστερά, ο Στάμενιτς απομάκρυνε αρχικά με κεφαλιά, η μπάλα όμως στρώθηκε στον Ρεγκίς, αυτός σούταρε με τον Γιαμπλόνσκι να βάζει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Η κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ στο 28’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Τσιντώτα. Τρία λεπτά μετά ο Κωστούλας με «ψαράκι» έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 35’ ο Ροντινέι βρήκε δίχτυα, αλλά ήταν εκτός θέσης και το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχιζόταν και στο 37’ ο Κάρμο πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ροντινέι, αλλά ο Τσιντώτας ήταν ξανά σε ετοιμότητα. Τρία λεπτά μετά, πάλι από κόρνερ απείλησαν οι «ερυθρόλευκοι», αλλά η κεφαλιά του Κοστίνια έφυγε άουτ. Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στο ημίχρονο, με τους Αρκάδες να προηγούνται και τον Ολυμπιακό να απειλεί κυρίως από στατικές φάσεις παρά την υπεροχή του.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με σουτ του Γιαμπλόνσκι που μπλόκαρε ο Τζολάκης. Στο 48’ οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν μετά από σέντρα του Κοστίνια και κεφαλιά του Γουίλιαν που όμως δεν βρήκε τον στόχο.

Ο Αστέρας «άγγιξε» δεύτερο γκολ στο 50’. Ο Μπαρτόλο έκανε πολύ ωραία ενέργεια, γύρισε για τον Μακέντα, με τον Ιταλό επιθετικό να «σημαδεύει» το οριζόντιο δοκάρι!

Τρία λεπτά μετά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ευκαιρία. Ο Κοστίνια έκανε εξαιρετικό γέμισμα, ο Έσε έκανε το σουτ αλλά ο Τσιντώτας ήταν ξανά σε ετοιμότητα.

Ο ρυθμός του ματς ήταν χαμηλός κάτι που ευνοούσε τους γηπεδούχους που ήταν μπροστά στο σκορ. Ευκαιρίες ουσιαστικά δεν υπήρχαν για καμία απ’ τις δύο πλευρές και έτσι τα λεπτά κύλησαν μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 84’ ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Κοστίνια έκανε τη σέντρα, ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Αστέρα.

Ο Γιαζίτσι στο 90+3’ πήγε να γίνει απειλητικός, όπως ο Ντελί τον σταμάτησε πριν «εκτελέσει» μέσα απ’ την περιοχή. Άλλη φάση δεν υπήρξε στο ματς κι έτσι μετά από κάτι περισσότερο από 7 λεπτά καθυστερήσεων η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στο 1-0 για τον Αστέρα, με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς νίκη για τρίτο σερί ματς στο πρωτάθλημα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Φωτιάς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καλτσάς, Μπαρτόλο, Χουχούμης, Άλβαρες - Μασούρας

ΑΣΤΕΡΑΣ AKTOR (Σάββας Παντελίδης): Τσιντώτας, Άλχο, Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (72΄ Τζανδάρης), Μούμο (79΄ Γκαρθία), Καλτσάς (72΄ Άλβαρες), Μπαρτόλο (79΄ Παλάσιος), Ρεγκίς (56΄ Αλάγκμπε), Μακέντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Αποστολόπουλος (70΄ Γιαζίτσι), Γκαρθία, Στάμενιτς (46΄ Έσε), Ροντινέι, Κωστούλας (70΄ Ζέλσον Μαρτίνς), Μασούρας (46΄ Γουίλιαν), Γιάρεμτσουκ (56΄ Ελ Κααμπί).

Άρσεναλ – Λίβερπουλ 2-2: «Όρθιοι» στο Λονδίνο οι «Reds», στο -1 από τη Μάντσεστερ Σίτι
ΠΑΕ Παναθηναϊκός: «Η ομάδα έχει προπονητή, δεν υπάρχει θέμα αντικατάστασης»
AEK - Άρης: Διαθέσιμος ο Ρότα, αποφόρτιση ο Κοϊτά πριν από το Κύπελλο Ελλάδας
Παναθηναϊκός - Άρης 1-1: Ο Μορόν αύξησε την πίεση στον Ντιέγκο Αλόνσο