Λεβαδειακός – Λαμία 2-2: Χωρίς νικητή το ντέρμπι της «ουράς»

Λεβαδειακός – Λαμία 2-2: Προηγήθηκαν και οι δύο αλλά δε νίκησε κανείς, με την ισοπαλία να μη βολεύει κανέναν καθώς ήθελαν τους τρεις βαθμούς – Φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι για τα πέναλτι των γηπεδούχων.

Ισόπαλο έληξε το ματς του Λεβαδειακού με τη Λαμία για την 9η αγωνιστική της Super League. Οι δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη για να ξεφύγουν απ’ την «ουρά» της βαθμολογίας, έμειναν στο 2-2, παρότι προηγήθηκαν και οι δύο από μία φορά. Σε μια αναμέτρηση που έχει φέρει τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων καθώς τα δύο τέρματα των γηπεδούχων ήταν από πέναλτι.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Λαμία πήγε στους 7 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός έχει πλέον 6 αφήνοντας προσωρινά την Athens Kallithea στην τελευταία θέση (με 5).

Η αναμέτρηση άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 3’ η Λαμία προηγήθηκε στο σκορ. Ο Φουρτάδο βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή και με πλασέ χωρίς δύναμη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του ματς, την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 24’ όμως, ο Ραντόνια ανέτρεψε τον Πεντρόσο και υποδείχθηκε πέναλτι. Ο Όζμπολτ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 25’ νίκησε τον Κόστιτς για το 1-1!

Το ματς κυλούσε χωρίς ευκαιρίες παρά τις όποιες προσπάθειες των δύο ομάδων. Ειδικά οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν θέμα στην τελική πάσα. Στο 39’ ο Φουρτάδο σκόραρε ξανά για τους φιλοξενούμενους, όμως ήταν εκτός θέσης και ακυρώθηκε για οφσάιντ το τέρμα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 1-1, χωρίς τις πολλές ευκαιρίες όμως. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκροφ έκανε την επέμβαση στο 52’ σε σουτ του Γιαννούτσου. Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά βρέθηκε να χάνει.

Στο 56’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν το δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Ζίνι απ’ τον Γκοτζαμανίδη. Ο Ρόμο στο 58’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 και την ανατροπή της ομάδας της Βοιωτίας.

Το σουτ του Ραντόνια στο 64’ έφυγε λίγο άουτ. Η Λαμία επτά λεπτά μετά, κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Φουρτάδο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Λέικ με τη μία έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2!

Το σουτ του Μπίκοφ στο 76’ έφυγε άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Φουρτάδο 10 λεπτά μετά. Με το ματς να οδηγείται στην ολοκλήρωσή του χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Έτσι το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα σε ένα ματς με ένταση και πολλές μονομαχίες.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσοκάι, Λαμαράνα, Πεντρόζο - Φουρτάδο

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Λιάγκας, Λαμαράνα (54΄ Βήχος), Όζμπολτ (54΄ Ρόμο), Τσοκάι, Μορέιρα (69΄ Πλέγας), Γιαννιώτας (54΄ Ζίνι), Κατρής, Πεντρόζο, Μπάλτσι (83΄ Κωστή), Τσάπρας.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς, Γκοτζαμανίδης, Γιαννούτσος, Σιόβας, Ραντόνια, Ρινγκ (85΄ Σαραμαντάς), Νούνιες, Μπίκοφ (76΄ Δοϊρανλής), Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (64΄ Λέικ), Αθανασακόπουλος (46΄ Γκουίντο).

Άναψε η κόντρα Κιλιάν Εμπαπέ και Παρί Σεν Ζερμέν - Νέα δικαστική απόφαση
Πανσερραϊκός - ΑΕΚ 1-0: Τα «λιοντάρια» τιμώρησαν την κακή «Ένωση» - «Φωνάζουν» οι «κιτρινόμαυροι»
Ολυμπιακός: Πρώτη Γιαζιτσί στην αποστολή – Με απουσίες στην Τρίπολη
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε ο Μήτογλου, παραμένει εκτός ο Παπαπέτρου