Λαμία – Asteras Aktor 0-0: Κακό ματς χωρίς γκολ και νικητή

Λαμία – Asteras Aktor 0-0: Οι δύο ομάδες «φοβήθηκαν» να μη χάσουν και μοιραία το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές συγκινήσεις.

Άνευρο παιχνίδι, με αρκετό «φόβο» από τις δύο ομάδες για να μην ηττηθούν. Έτσι μοιραία το Λαμία-Asteras Aktor ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και νικητή. Το 0-0 ήταν δίκαιο αποτέλεσμα με πιο αξιόλογη φάση την κεφαλιά του Μακέντα στο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους.

Βαθμολογικά αυτό το αποτέλεσμα βολεύει περισσότερο την ομάδα της Τρίπολης, στην οποία έκανε ντεμπούτο ο Παντελίδης στον πάγκο της. Από την άλλη η Λαμία ψάχνει εδώ και καιρό μια νίκη που ούτε τώρα κατάφερε να πάρει. Οι Αρκάδες είναι στους 10 βαθμούς με τη Λαμία στους 6.

Το ματς άρχισε με τον Γκουίντο στο 9’ να έχει κεφαλιά άουτ απ’ το ύψος της μικρής περιοχής. Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, χωρίς όμως να δίνεται κάτι. Ο Αστέρας προς το πρώτο τέταρτο του ματς άρχισε να πιέζει και είχε δοκάρι με τον Μακέντα στο 14’, όταν η κεφαλιά του Ιταλού σταμάτησε στο οριζόντιο.

Ο Βλαχομήτρος με κεφαλιά απείλησε στο 37’, αλλά ο Τσιντώτας ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εντυπωσιακά. Ένα λεπτό μετά ο Χουχούμης έπιασε δυνατό σουτ, με τον Κόστιτς αυτή τη φορά να αντιδρά εξαιρετικά.

Η κεφαλιά του Σιόβα στο 42’ δεν απείλησε και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, χωρίς όμως να δίνεται κάτι. Το ματς οδηγήθηκε στη μία ώρα χωρίς να μπορούν να δημιουργηθούν ευκαιρίες, καθώς οι όποιες προσπάθειες δεν είχαν σωστή κατάληξη στην τελική πάσα.

Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά ο Κόστιτς ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν. Η κεφαλιά του Ενρίκες δέκα λεπτά μετά δεν απείλησε. Κάπως έτσι το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ και νικητή (0-0).

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)

Κίτρινες: Φουρτάδο, Νούνιες – Άλχο, Τζανδάρης, Τριανταφυλλόπουλος.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς, Κορνέζος, Αντράντε (24’ Γιαννούτσος), Σιόβας, Ραντόνια, Ρινγκ (73’ Σαραμαντάς), Νούνιες, Μπίκοβ, Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (73’ Μέκιτς), Γκούιντο (59’ Ενρίκεζ).

ASTERAS AKTOR (Σάββας Παντελίδης): Τσιντώτας, Ντέλι, Τριανταφυλλόπουλος, Άλχο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (67’ Τζανδάρης), Αλάγκμπε, Καλτσάς (86’ Τζίμας), Μπαρτόλο (90’+3’ Μπιλέ), Κρέσπι (67’ Παλάσιος), Μακέντα.

Τένις: Ο Τζόκοβιτς νίκησε τον Ναδάλ στην τελευταία «μάχη» τους
Greek Basketball League: Νίκες για Άρη, Περιστέρι, Πανιώνιο
Super League Βαθμολογία: «Άλμα» Παναιτωλικού πριν το ντέρμπι κορυφής
Premier League: Η Μπόρνμουθ «έσπασε» το αήττητο της Άρσεναλ