Ατρόμητος – Βόλος 1-2: Ανατροπή και σπουδαίο «διπλό» η ομάδα της Μαγνησίας

Ατρόμητος – Βόλος 1-2: Σε ματς που τα είχε όλα, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με σπουδαία νίκη απ’ το Περιστέρι κάνοντας ανατροπή στο σκορ – Από μία αποβολή, είχαν δοκάρι οι γηπεδούχοι.

Σπουδαία νίκη πήρε ο Βόλος στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου. Η ομάδα της Μαγνησίας πανηγύρισε τη δεύτερη επικράτησή της στη φετινή Super League, κάνοντας ανατροπή του σκορ μέσα σε δύο λεπτά! Το τελικό 1-2 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να παίζουν με παίκτη λιγότερο για όλο το δεύτερο μέρος, ενώ με δέκα έμεινε στην τελική ευθεία του ματς και ο Βόλος.

Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα η ομάδα της Μαγνησίας… ξεκόλλησε απ’ τις τελευταίες θέσεις φτάνοντας στους 7 βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στους 8 μετά τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του (η προηγούμενη στην έδρα του Ολυμπιακού).

Κακό το ματς στο ξεκίνημά του, χωρίς φάσεις και θέαμα. Η πρώτη φάση ουσιαστικά ήρθε στο 21’. Ο Φαν Βέερτ πήρε την μπάλα απ’ τον Γουμπιτάνα, αλλά το σουτ απ’ το ύψος του πέναλτι έφυγε ελάχιστα άουτ.

Η κεφαλιά του Καλογερόπουλου για τους φιλοξενούμενους δεν έφερε αποτέλεσμα και στο 41’ οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ. Ο Γουμπιτάνα πήρε την μπάλα απ’ τον Τσιγγάρα και με το αριστερό την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Μπρόνσον έκανε σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες στο γόνατο αντιπάλου. Αρχικά είδε κίτρινη, όμως ο Σιδηρόπουλος εξέτασε μέσω VAR τη φάση και τη μετέτρεψε σε κόκκινη, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10.

Ο Βόλος μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε στα μέσα του δευτέρου μέρους να κάνει την ανατροπή, παρότι δεν είχε φάσεις μέχρι τότε. Στο 66’ ο Γκλάβτσιτς έκανε το 1-1 παίρνοντας την ασίστ του Κόσζτα!

Δύο λεπτά μετά, ο Κόμπα έκανε τη σέντρα και ο Κόσζτα αυτή τη φορά έγινε σκόρερ για την ανατροπή και το 1-2!

Ο Ατρόμητος αμέσως προσπάθησε να πάρει τα ηνία και στο 75’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Καρλίτος έκανε προσπάθεια και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Ένα λεπτό μετά, ο Γκλάβτσιτς είδε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Αθανασίου. Έτσι άφησε και την ομάδα του με 10 παίκτες. Όμως στην τελική ευθεία του ματς δεν κατάφερε ο Ατρόμητος να δημιουργήσει ευκαιρίες κι έτσι ο Βόλος έφυγε με σπουδαία νίκη απ’ το Περιστέρι.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)

Κίτρινες: Μανσούρ - Μύγας, Ασεχνουν, Μεντιέτα, Γκλάβτσιτς, Φεράρι

Κόκκινες: Φραντς (45+6΄) - Γκλάβτσιτς (76΄ δεύτερη κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόνσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραγκάο (85΄ Σταυρόπουλος), Τσιγγάρας (77΄ Μιχορλ), Μπάκου (77΄ Γκονθάλεθ), Γιουμπιτάνα (46΄ Τσακμάκης), Ουάρντα, Φαν Βέερτ (66΄ Καρλίτος)

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβακς, Μίγας (46΄ Σούντγκρεν), Κορρέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (54΄ Τσοκάνης), Κόμπα (85΄ Μίλετιτς), Μεντιέτα (88΄ Βιγιαφάνες), Ασεχνούν (54΄ Άλτμαν), Κόσζτα

Άρης-Λαμία 2-0: «Τρένο» και κορυφή για τους Θεσσαλονικείς!
Βαθμολογία Super League: Ο Άρης έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή πριν το ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-0: Πισωγύρισμα στο Αγρίνιο, με πολλά παράπονα για Πουλουκίδη και VAR