Ξάνθη – Νίκη Βόλου 2-0

Νίκη – ανάσα πήρε η Ξάνθη η οποία φιλοξενώντας τη Νίκη Βόλου έκανε μία από τις καλύτερές της φετινές εμφανίσεις επικρατώντας με δίκαιο τρόπο 2-0.

Σε οριακό σημείο βρισκόταν η Ξάνθη για την 8η αγωνιστική της Superleague. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε μόλις μία νίκη στα πρώτα της παιχνίδια και καιγόταν για τη νίκη έτσι ώστε να μπορέσει να αποσπαστεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Αυτή, ήρθε σχετικά με άνετο τρόπο καθώς ούσα ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα βρήκε τις λύσεις στα πρώτα λεπτά της επανάληψης πετυχαίνοντας γκολ με τους Κλέιτον και Σολτάνι για να φτάσει στη νίκη με 2-0.

Ανοιχτό πρώτο μέρος

Από τα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Λουτσέσκου προσπάθησε να επιτεθεί για να φτάσει γρήγορα σε ένα τέρμα που θα έδιωχνε το άγχος. Οι Ακρίτες δημιούργησαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο απέναντί τους βρήκαν έναν εξαιρετικό Ταΐρη ο οποίος σε κάθε περίπτωση κατάφερε να αποσοβήσει τους κινδύνους έχοντας το ρόλο του πρωταγωνιστή στο πρώτο μέρος.

Γκολ από νωρίς

Στην επανάληψη η Ξάνθη μπήκε πολύ δυνατά και σε διάστημα δέκα λεπτών κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με 2-0. Στην πρώτη φάση της επανάληψης ο Κλέιτον από το ύψος της περιοχής με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 54’ σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Σολτάνι ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Ομπόντο (84’ Φλίσκας), Βασιλακάκης (77’ Παπαστεριανός), Κλέιτον, Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης, Λουσέρο (46’ Ράνος).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Ταΐρης, Καρασαλίδης, Ίβενς, Κυζιρίδης (64’ Σκουρτάι), Τζιώρας, Τσουκάνης (46’ Αργυρίου), Μάρτινς (67’ Μέτσε), Σταμπολζίεφ, Κοτσαρίδης, Νικλητσιώτης, Μαρινάκης.

{livechat}1270786{/livechat}

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στο ΟΑΚΑ ο Τσίπρας με τους γιους του, παρούσα και η Βουλγαράκη
LIVE Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Το ντέρμπι «αιωνίων» της Super League
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Χωρίς Ντραγκόφσκι στο ντέρμπι, εκπλήξεις στην ενδεκάδα
Παναθηναϊκός για το ντέρμπι: «Η μάχη δύο κόσμων»