Νίκη Βόλου: Καλύτερη στο β’ και 1-0 τον Ρήγα Φεραίο

Την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου κρατάει για τους «νεοφώτιστους» στη Super Leagueο τεχνικός της ομάδας Βίλιαν Βλουτ – Το μοναδικό τέρμα του φιλικού, ο Αργύρης στο 66’

Βελτιώνοντας αισθητά την αγωνιστική της εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Βόλου έκαμψε την αντίσταση του Ρήγα Φεραίου στο μεταξύ τους φιλικό και χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Αργύρης στο 66ο λεπτό πήρε τη νίκη με 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βίλιαν Βλουτ μόνο ευχαριστημένος δεν ήταν από όσα έβλεπε από τους παίκτες του στον αγωνιστικό χώρο και έδινε συνέχεια οδηγίες κι εντολές για την βελτίωση της εικόνας της ομάδας του, χωρίς όμως εμφανή αποτελέσματα. Μάλιστα οι «νεοφώτιστοι» στη Super League γλίτωσαν το γκολ στο 25’ όταν μετά από δυνατό σουτ του Σπαθή ο Ταμπάκης έδιωξε με δυσκολία, ενώ στο 44’ το σουτ που επιχείρησε ο Γουτούλης πέρασε λίγο άουτ.

Όμως στην επανάληψη παρουσιάστηκε… μια άλλη Νίκη Βόλου που κατάφερε να πείσει με την εμφάνισή της. Μάλιστα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της καθώς στο 55’ ο νεοαποκτηθείς Λούικς έκανε το σουτ με τον Τσουμπέκο να αποκρούει προσωρινά και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να απομακρύνεται. Στη συνέχεια οι παίκτες του Βλουτ απείλησαν ξανά στο 8’ με τον Σταμπολζίεφ να σουτάρει λίγο άουτ, ενώ στο 66’ ύστερα από σέντρα του Μουζακίτη ο Αργύρης πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί πως η Νίκη έχασε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ όταν στη φάση του 83ου λεπτού ο Λούικς έκανε το σουτ ο Κορέτα βρήκε την μπάλα με το κεφάλι κι εκείνη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσουμπέκου, με το σκορ να μην αλλάζει ως το σφύριγμα της λήξης.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσουμπέκος, Γουτούλης (46’ Χατζηαθανασίου), Σπαθής (75’ Γκάμπας), Γούτσιος, Βουραζέρης (73’ Ρέβης), Χατζής, Αλεξίου (73’ Καψιώχας υπό δοκιμή), Ζενούνι (46’ Μπακάλης), Κεμάλι (46’ Μπήκας), Τσίπι (46’ Γάρος), Ρηγίνος (46’ Μιχολίτσης)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Ταμπάκης, Τσουκάνης (46’ Σωτηράκος), Μαχλελής, Ίβενς (65’ Αργύρης), Καρασαλίδης (46’ Αργυρίου), Αναστασόπουλος (46’ Λάουξ), Μέτσε, Μουζακίτης, Νικλητσιώτης (46’ Κορέτα), Γιαννιτσάνης, Σκούρτης (46’ Σταμπολζίεφ)

Αστέρας AKTOR: Αποκαλύψεις Μακελελέ για το διαζύγιο - Απάντηση των Αρκάδων - Πάει για πρώην της ΑΕΚ
Basket League: Με μπόλικο άγχος ο Ολυμπιακός πέρασε από το Λαύριο - Αποτελέσματα και βαθμολογία
Πένθος στο ελληνικό μπάσκετ: Πέθανε ο Γιάννης Γουργιώτης
Γιοβάνοβιτς: «Απώλεια ο Ιωαννίδης, έχουμε Παυλίδη, Δουβίκα» - Οι ατάκες για Μεντιλίμπαρ για μικρούς