Λαμία-Αγροτικός Αστέρας 1-0

Εξαιρετική πρεμιέρα για την Λαμία στην επιστροφή της στην Football League καθώς επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα στην πρώτη αγωνιστική του Βορείου ομίλου.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς σε… παθητικό ρόλο, είχε δοκάρι στο 65’ με τον Νεόφυτο και… λυτρώθηκε στο 82’ με την προβολή του Ρεπετσά. Ωστόσο, ο σκόρερ των γηπεδούχων αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, καθώς στους πανηγυρισμούς του ανέβηκε στα κάγκελα του γηπέδου, βλέποντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι «κυανόλευκοι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασαν μία… ανάσα από το γκολ στο 21’ με τον Νεόφυτο, ο οποίος απέφυγε με προσποίηση τον Ταταρίδη, αλλά στην γραμμή ο Κώτσιας έδιωξε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και αναζήτησαν τους διαδρόμους προς την εστία του πορτιέρο του Αγροτικού. Ο Νεόφυτος στο 59’ δεν σημάδεψε σωστά σε κεφαλιά, κατάληξη που είχε και στο επόμενο λεπτό η απειλή από τον Χαϊκάλη για την Λαμία, ενώ στο 63’ ο Κώτσιας πρόλαβε την προβολή του Χαϊκάλη, έπειτα από ασθενή απόκρουση του Ταταρίδη σε σουτ του Νεόφυτου.

Η πίεση της ομάδας της Φθιώτιδας μεγάλωσε τα επόμενα λεπτά και στο 65’ ο Νεόφυτος βρέθηκε για μία ακόμα φορά κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ που έκανε από το ύψος της περιοχής, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των «σταχυοφόρων». Στο 74’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Βασιλόγιαννη στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η φάση και στο 82’ ο Ρεπετσάς έλυσε τον… Γόρδιο Δεσμό της άμυνας των φιλοξενούμενων.

Όμως, οι έντονοι πανηγυρισμοί του, έφεραν την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στα τελευταία λεπτά, ο Αγροτικός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει άμεσα την εστία του Μπλάζιτς με την Λαμία να παίρνει το «τρίποντο».

Λαμία (Μπ. Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Ρεπετσάς, Λεάντρο, Φατιόν, Βασιλόγιαννης, Φράγκος (55’ Χαϊκάλης), Νεόφυτος, Γιενγκά (84’ Κρυστάλλης), Κούρτζουριτς (46’ Μουμίν).

Αγροτικός Αστέρας (Π. Διλμπέρης): Ταταρίδης, Χατζηλιάδης, Κώτσιας, Καπίας, Τριανταφυλλίδης (29’ Σαμουηλίδης), Γεωργιάδης, Καρακατσάνης, Καθάριος (59’ Βελλίνης), Πέεφ, Μίλιτς, Σκλιοπίδης.