Στο μπαράζ ο Ολυμπιακός Βόλου, 0-0 στα Χανιά

Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας και να τερματίσουν 3οι κάτι που τους φέρνει αντιμέτωπους με την Ξάνθη στο μπαράζ

Έχοντας από την αρχή του αγώνα σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, ο Ολυμπιακό Βόλου κατάφερε να φύγει από τα Χανιά με την εστία του ανέπαφη και τον βαθμό της ισοπαλίας που τον φέρνει στην 3η θέση και αντιμέτωπο με την Ξάνθη στο μπαράζ.

Οι Κρητικοί θέλοντας μόνο τη νίκη για να τερματίσουν στην τρίτη θέση, μπήκαν πιο δυνατά στο ματς πιέζοντας για το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση ισχύος. Μάλιστα, στο 4’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Χατζηησαΐας από κοντά είδε τον Γκίτκο να διώχνει δύσκολα με τα πόδια. Καθ όλη τη διάρκεια του 45λεπτου οι παίκτες του Μουράτ Σεροπιάν είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Ολυμπιακό Βόλου να… ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Πάγκαλο στο 24’ όταν ο Γιαλούσης απέκρουσε με το πρόσωπό προ κενής εστίας, ενώ στο 33’ ο Πάγκαλος και πάλι έστειλε ψηλά άουτ την μπάλα με πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Μέχρι την ανάπαυλα η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, ενώ στο 36’ αποβλήθηκε από τον πάγκο των Θεσσαλών ο γενικός αρχηγός της ομάδας, Άκης Πέτρου.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΧ διατήρησε την κατοχή αλλά δεν δημιουργούσε ευκαιρίες με την ίδια ευκολία όπως στο πρώτο 45λεπτο. Έτσι, οι παίκτες του Νίκου Παντελή διατηρούσαν τους «κινδύνους» μακριά από την εστία του Γκίτκου που απειλήθηκε για πρώτη φορά σοβαρά στο 78’ όταν η προβολή του Παπατζίκου από κοντά πέρασε άουτ. Έτσι, το 0-0 έμεινε ως το σφύριγμα της λήξης με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την κατάκτηση της 3ης θέσης.

ΧΑΝΙΑ (Μουράτ Σεροπιάν): Ρίζος, Παπατζίκος, Μανωλάς, Παγώνης, Χατζηησαΐας, Γκούμας (85' Μέλο), Βασιλόγιαννης (74' Λουκίνας), Πάγκαλος, Πότσι, Μαραγκουδάκης, Βαλλιάνος (63' Κοσταντίνοφ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Παντελής): Γκίτκος, Μελίσσης, Γιαλούσης, Κατσιαρός, Πινδώνης, Ζέρης, Ρόκας, Νικολιάς (87' Μπρέσκα), Κολημήτρας, Γκούρμα (79' Κατσίκης), Ιωάννου (90'+4' Ντινόπουλος).

Ποινή φυλάκισης 15 μηνών σε πρώην παίκτη του Απόλλωνα Σμύρνης για ναρκωτικά και επικίνδυνη οδήγηση
Εθνική ομάδα: «Γαλανόλευκο» το Γουέμπλεϊ από 5.000 Έλληνες - Προς sold out ο αγώνας με την Αγγλία
Αντρές Ινιέστα: «Λύγισε» στο αντίο του από το ποδόσφαιρο - «Είναι δάκρυα υπερηφάνειας και όχι λύπης»
Εθνική Γυναικών: Οι κλήσεις για τα play off του Euro 2025 με το Βέλγιο