«Χ»αμογελάει η Νίκη

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το ντέρμπι του Βόλου με την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη να μένει μόνη πρώτη, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος στην… κούρσα της ανόδου

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι του Βόλου ανάμεσα σε Νίκη και Ολυμπιακό στο Πανθεσσαλικό, με τις δυο ομάδες να τελειώνουν το ματς με δέκα παίκτες, ενώ είχαν κι από ένα δοκάρι.

Σε ένα ματς όπου οι περίπου 7.000 φίλοι της Νίκης, καθώς δεν υπήρχε κόσμος των φιλοξενούμενων στις κερκίδες, είχαν δημιουργήσει εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, το ματς ήταν «ανοικτό» από την αρχή καθώς αμφότεροι οι αντίπαλοι έψαχναν το γκολ με διάθεση για επιθετικό παιχνίδι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μια… ανάσα από ο γκολ όταν στο 24’ ο Καρίλ έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κατσιαρού με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι του Αποστολίδη.

Στην επανάληψη, η αριθμητική ισορροπία άλλαξε όταν στο 53’ ο Μπιτσάκος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τη Νίκη με 10 παίκτες. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι οι οποίοι στη συνέχεια έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία καθώς στο 65’ ο Σοϊλέδης έκανε το δυνατό σουτ, με τον Γκίτκο να αλλάζει πορεία στην μπάλα που στη συνέχεια χτύπησε και στο αριστερό δοκάρι της εστίας του. Δύο λεπτά αργότερα η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε όταν ο Κατσίκης χτύπησε εκτός φάσης τον Ακασού και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του Νίκου Παντελή επίσης με 10 παίκτες.

Στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα η κούραση έπαιξε σημαντικό ρόλο καθώς οι φάσεις ήταν ελάχιστες με το 0-0 να μένει ως το τέλος, φέρνοντας τη Νίκη μόνη πρώτη με 17 βαθμούς και τον Ολυμπιακό στην 5η θέση με 14.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Σοϊλέδης, Πινιέιρο (56' Γκότοβος), Ακασού (72' Ισαάκ), Μπιτσάκος, Μανουσάκης, Ρονκάτο, Ανιέτε (88' Παπαδόπουλος), Τζιώρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Παντελής): Γκίτκος, Γιαλούσης, Αρβανίτης, Μελίσσης, Κατσιαρός, Ρόκας, Κριστόμπαλ (20' λ. τρ. Πινδώνης), Καρίλ (51' λ. τρ. Κατσίκης), Μόνχε (70' Νικολιάς), Μπρέσκα, Γκούρμα.

Πάλη: Θρίαμβος με 39 μετάλλια και 4 κύπελλα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα
Ποινή φυλάκισης 15 μηνών σε πρώην παίκτη του Απόλλωνα Σμύρνης για ναρκωτικά και επικίνδυνη οδήγηση
Εθνική ομάδα: «Γαλανόλευκο» το Γουέμπλεϊ από 5.000 Έλληνες - Προς sold out ο αγώνας με την Αγγλία
Αντρές Ινιέστα: «Λύγισε» στο αντίο του από το ποδόσφαιρο - «Είναι δάκρυα υπερηφάνειας και όχι λύπης»