Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 0-4: Τη… σκόρπισε στο «Μπερναμπέου»

Θρίαμβος των «μπλαουγκράνα» στο Clasico με την ομάδα του Φλικ να πετυχαίνει τέσσερα γκολ, ενώ είχε και δοκάρι – Δύο τέρματα ο Λεβαντόφσκι κι από ένα Γιαμάλ, Ραφίνια.

Απίστευτη Μπαρτσελόνα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Οι Καταλανοί δείχνουν πιο έτοιμοι από ποτέ τα τελευταία χρόνια, για να επαναφέρουν στις μνήμες του κόσμου τους τις χρυσές πρόσφατες εποχές των «μπλαουγκράνα». Το 4-0 στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πραγματική επίδειξη δύναμης για την ομάδα του Χάνσι Φλικ!

Όλα αυτά μόλις λίγες μέρες μετά το επιβλητικό 4-1 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, δείχνοντας ουσιαστικά πως η Μπαρτσελόνα αυτή την περίοδο ίσως και να είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρώπης.

SPAIN SOCCER

Στο Clasico η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε στο 30’ με τον Εμπαπέ, αλλά μετά από έλεγχο της φάσης διαπιστώθηκε πως ο Γάλλος ήταν οφσάιντ και έτσι το τέρμα ακυρώθηκε. Με το πρώτο μέρος να λήγει 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι «καθάρισε» ουσιαστικά τη νίκη σε ένα δίλεπτο. Ο Πολωνός στο 54’ έφυγε στην πλάτη της Μαδριλένικης άμυνας και άνοιξε το σκορ. Στο 56’ ο Μπαλντέ έκανε τη σέντρα και ο «Λέβα» με υπέροχη κεφαλιά έκανε το 0-2!

Στο 66’ ο Πολωνός «άγγιξε» το χατ τρικ, αλλά η εξαιρετική ενέργεια των φιλοξενούμενων που… έκρυψαν την μπάλα, βρήκε τον Λεβαντόφσκι σε κενή εστία ουσιαστικά να τελειώνει τη φάση στο δοκάρι.

Ο Γιαμάλ στο 77’ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ Μαδρίτης που πλέον είχε αφήσει πολλούς χώρους και πλάσαρε τον Λούνιν για το 0-3! Οι Καταλανοί δε σταμάτησαν εκεί και στο 84’ ο Ραφίνια δέχτηκε την πάσα στο χώρο, έφυγε πίσω απ’ την αντίπαλη άμυνα και «κρέμασε» τον τερματοφύλακα για το 0-4!

Μετά τον θρίαμβο αυτό για την 11η αγωνιστική στο πρώτο Clasico της σεζόν, η Μπαρτσελόνα έχει ήδη διαφορά 6 βαθμών απ’ τη Ρεάλ Μαδρίτης που ακολουθεί. Δείχνοντας πως φέτος είναι το φαβορί για την κορυφή!