Έλληνες εξωτερικού: Ο Παυλίδης άνοιξε τον δρόμο για την Μπενφίκα – Πρώτο γκολ ο Φορτούνης
EPA/MIGUEL A. LOPES

Έλληνες εξωτερικού: Ο Βαγγέλης Παυλίδης άνοιξε τον δρόμο για το «διπλό» της Μπενφίκα, ενώ ο Κώστας Φορτούνης πέτυχε το πρώτο του τέρμα στη Σαουδική Αραβία.

Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε το δεύτερο τέρμα του στο πορτογαλικό πρωτάθλημα και βοήθησε την ομάδα του να πανηγυρίσει δεύτερο σερί «τρίποντο».

Μετά την «τεσσάρα» (4-1) κόντρα στη Σάντα Κλάρα, η Μπενφίκα πήρε εύκολα το «διπλό» (3-0) στην έδρα της Μποαβίστα και πλησίασε στο -5 την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ.

Ο Παυλίδης βρέθηκε στην κατάλληλη θέση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά την ωραία ενέργεια του Ακτούρκογλου στο 12ο λεπτό. Ο Έλληνας επιθετικός έπαιξε βασικός κι έγινε αλλαγή στο 88', γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας του. Ο Κεκτσιού έκανε το 2-0 στο 31’, ενώ το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καμπράλ στο 90+1'.

Στη Σαουδική Αραβία, ο Κώστας Φορτούνης πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την Αλ Καλίτζ, καθώς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+2’ έστειλε στην παράταση (2-2) το ματς με την Αλ Ταΐ για το King’s Cup. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, πάντως, δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε με 5-2 κι αποκλείστηκε.

Απίστευτο κι όμως... Ολυμπιακό! Έγγραφο στις Αρχές για Γιαννακόπουλο - «Να τηρηθεί η νομιμότητα»
ΠΑΟΚ: Σε κατάμεστο «Αλί Σαμί Γεν» θα αντιμετωπίσει τη Γαλατασαράι – Sold out ο αγώνας της πρεμιέρας
Ποδόσφαιρο: Video από τα σοβαρά επεισόδια στο Κορωπί – Αχαρναϊκός | Μαχαιρώθηκε 20χρονος