Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα: Πήρε το ντέρμπι η Μίλαν με γκολ στο 89’ – «Σίφουνας» η Μπαρτσελόνα!
EPA/MATTEO BAZZI

Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα: Η Μίλαν, με γκολ του Γκάμπια στο 89ο λεπτό, νίκησε 2-1 την Ίντερ στο Derby della Madonnina – «Σάρωσε» η Μπαρτσελόνα, η οποία, όμως, χάνει τον Τερ Στέγκεν, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο.

«Ροσονέρο» βάφτηκε το ντέρμπι του Μιλάνου, για την 5η αγωνιστική της Serie A.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Πούλισικ, έπειτα από υπέρχοη ατομική ενέργεια.

Σταδιακά η Ίντερ ισορρόπησε το ματς και βρήκε γκολ ισοφάρισεις πριν τη συμπλήρωσε μισής ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Μαρτίνες βρήκε με πολύ ωραία πάσα τον Ντιμάρκο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1 στο 28ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να σκοράρουν, κάτι που κατάφεραν οι τυπικά φιλοξενούμενοι λίγο πριν το φινάλε του ντέρμπι.

Ο Ρέιντερς εκτέλεσε φάουλ κι ο Γκάμπια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Μίλαν, η οποία πανηγύρισε έτσι τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (82' Αουγκούστο), Ντάμφρις (63' Νταρμιάν), Μπαρέλα (74' Ζιελίνσκι), Τσαλχάνογλου (63' Ασλάνι), Μικίταριαν (63' Φρατέζι), Ντιμάρκο, Μαρτίνες, Τουράμ.
ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Πούλισικ (78' Οκαφόρ), Ρέιντερς, Φοφανά, Λεάο, Έιμπραχαμ, Μοράτα (78' Λόφτους-Τσικ).

Στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα πέρασε σαν «σίφουνα» από το «Θεράμικα», επικρατώντας 5-1 της Βιγιαρεάλ. Οι «μπλαουγκράνα» έκαναν το «6 στα 6» στη LaLiga, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα. Οι Καταλανοί, όμως, δεν χάρηκαν όσο θα ήθελαν την επικράτηση τους, καθώς ο Τερ Στέγκεν τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο κι είναι πιθανό να χάσει ακόμα και ολόκληρη τη σεζόν.

Η 5η αγωνιστική της Serie A

• Κάλιαρι - Έμπολι 0-2 (33' Κολόμπο, 49' Εσπόζιτο)
  • Βερόνα - Τορίνο 2-3 (12' Κάστανος, 90+3' Μοσκέρα / 10' Σανάμπρια, 33' Σαπάτα, 79' Άνταμς)
  • Βενέτσια - Τζένοα 2-0 (63' Μπούσιο, 85' Πογιάνπαλο)
  • Γιουβέντους - Νάπολι 0-0
  • Λέτσε - Πάρμα 2-2 (32' Ντόργκου, 59' Κρστόβιτς / 90+3' Άλμκβιστ, 90+5' Αϊνό)
  • Φιορεντίνα - Λάτσιο 2-1 (49' πεν, 90' πεν. Γκούντμουντσον / 41' Χίλα)
  • Μόντσα - Μπολόνια 1-2 (43' Τζούριτς - 24' Ουρμπάνσκι, 80' Κάστρο)
  • Ρόμα - Ουντινέζε 3-0 (19' Ντόβμπικ, 49' Ντιμπάλα, 70' Μπαλντάντζι)
  • Ίντερ - Μίλαν 1-2 (28' Ντιμάρκο / 10' Πούλισικ, 89' Γκάμπια)

Η 6η αγωνιστική της LaLiga

• Αλαβές - Σεβίλλη 2-1 (17' Βιθέντε, 60' Μαρτίν / 83' Λουκεμπάκιο)
  • Βαγιαδολίδ - Σοσιεδάδ 0-0
  • Οσασούνα - Λας Πάλμας 2-1 (39' πεν. Μπούντιμιρ, 60' Ορόθ / 41' Μολέιρο)
  • Βαλένθια - Ζιρόνα 2-0 (56' Ριόχα, 58' Γκόμεθ)
  • Ρεάλ - Εσπανιόλ 4-1 (58' Καρβαχάλ, 75' Ροντρίγκο, 78' Βινίσιους, 90' πεν. Εμπαπέ / 54' αυτ. Κουρτουά)
  • Χετάφε - Λεγκανές 1-1 (83' πεν. Μαγιοράλ / 75' Σάενθ)
  • Αθλέτικ - Θέλτα 3-1 (4' 39' Γκουρουθέτα, 80' Τζαλό / 25' πεν. Άσπας)
  • Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 1-5 (38' Πέρεθ / 20' 35' Λεβαντόβσκι, 58' Τόρε, 75' 83' Ραφίνια)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Ατλέτικο 1-1 (35' Παλαθόν / 49΄ Γκάλαχερ)
  • 23/9 22:00 Μπέτις - Μαγιόρκα