Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 2-2: Ο Στόουνς «έσωσε» τους «πολίτες» στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων!
EPA/PETER POWELL

Premier League: Συγκλονιστικό ήταν το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι με την Άρσεναλ, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2, με τον Τζόν Στόουνς να ισοφαρίζει στο 90+8'!

Με… teaser από τη φετινή μάχη για τον τίτλο έμοιαζε το ντέρμπι στο «Έτιχαντ».

Οι «κανονιέρηδες» κρατούσαν ένα τεράστιο «διπλό» μέχρι το 90+8’, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Στόουνς με… buzzer beater έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του. Με αυτό τον τρόπο η Μάντσεστερ Σίτι διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή, έπειτα από πέντε αγώνες, ενώ η Άρσεναλ είναι στην τέταρτη(!) θέση, ούσα στο -2 από τους «πολίτες».

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς ο Χάαλαντ με το 100ο του τέρμα σε 105 συμμετοχές με τη φανέλα της Σίτι έκανε το 1-0 μόλις στο 9ο λεπτό. Τα… προβλήματα για τον Πεπ Γκουαντιόλα ξεκίνησαν από 21ο λεπτό όταν ο Ρόδρι αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Καλαφιόρι με ωραίο σουτ έκανε το 1-1 για την Άρσεναλ.

Οι «κανονιέρηδες» ανέτρεψαν την κατάσταση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρος, με τον Γκάμπριελ να ξεφεύγει από τον Ουόκερ και με κεφαλιά έκανε το 1-2. Μια ανοησία του Τροσάρ, όμως, έμελλε να παίξει τον ρόλο του στο ματς. Ο παίκτης της Άρσεναλ κλώτσησε την μπάλα, μετά από φάουλ που έκανε κι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Αυτό ανάγκασε την ομάδα του να παίξει σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Σίτι κατέγραφε τελικές με το «τσουβάλι», με τον Ράγια να κρατάει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Στην τελευταία φάση, όμως, σε μια στιγμή σύγχυσης, ο Στόουνς λύτρωσε τους «πολίτες», γλιτώνοντας τους από την ήττα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (78' Στόουνς), Ρούμπεν Ντίας, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Ρόδρι (21' Κόβατσιτς), Γκιουντογκάν, Σαβίνιο (78' Γκρίλις), Μπερνάρντο Σίλβα, Ντοκού (69' Φόντεν), Χάαλαντ
ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Τίμπερ (90+2' Λιούις-Σκέλι), Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Καλαφιόρι (74' Κίβιορ), Ράις, Παρτέι, Χάβερτς, Σακά (46' Γουάιτ), Τροσάρ, Μαρτινέλι (87' Ζεσούς)

Η 5η αγωνιστική της Premier League

• Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 0-3 (4',18' Τζάκσον, 47' Πάλμερ)
  • Άστον Βίλα - Γουλβς 3-1 (73' Γουότκινς, 88' Κόνσα, 90+4' Ντουράν / 25' Κούνια)
  • Φούλαμ - Νιούκαστλ 3-1 (5' Χιμένες, 22' Σμιθ Ρόου, 90+2' Νέλσον / 46' Μπαρνς)
  • Σαουθάμπτον - Ίπσουιτς 1-1 (5' Ντίμπλινγκ / 90+5' Μόρσι)
  • Τότεναμ - Μπρέντφορντ 3-1 (8' Σολάνκε, 28' Τζόνσον, 85' Μάντισον / 1' Εμπεουμό)
  • Λέστερ - Έβερτον 1-1 (74' Μαβιντίντι / 12' Εντιαγέ)
  • Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 3-0 (26' 28' Ντίας, 37' Νούνιες)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0
  • Μπράιτον - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-2 (42' Χίνσελγουντ, 45' Γουέλμπεκ / 13' πεν. Γουντ, 70' Σόσα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 2-2 (9' Χάλαντ, 90+8 Στόουνς / 22' Καλαφιόρι, 45+1' Γκάμπριελ)