Copa America: «Φρένο» Κολομβίας στη Βραζιλία - Τα ζευγάρια των προημιτελικών
EPA/JOHN G. MABANGLO, ΑΜΠΕ

Copa America: Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Δ’ Ομίλου της διοργάνωσης μεταξύ της Βραζιλίας με την Κολομβία, με τους «καφετέρος» να παίρνουν την πρώτη θέση.

Απογοητευτική ήταν για μία ακόμα φορά η εμφάνιση της Βραζιλίας στο Copa America. Η «σελεσάο» τελείωσε την παρουσία της στον όμιλο με απολογισμό μίας νίκης και δύο ισοπαλιών, με αποτέλεσμα να βρεθεί στη δεύτερη θέση, πίσω από την Κολομβία.

Έτσι, η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ουρουγουάη του Μαρσέλο Μπιέλσα που έκανε το 3Χ3 στον Γ’ Όμιλο και πέρασε ως επικεφαλής του γκρουπ, ενώ από την άλλη, οι «καφετέρος» θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση τον Παναμά.

Στο ματς που έγινε στο «Levi's Stadium» στην Καλιφόρνια, ο Ραφίνια άνοιξε το σκορ στο 8’ για τη «σελεσάο», όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μουνιόθ ισοφάρισε για την Κολομβία, η οποία κράτησε στην συνέχεια το αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κόστα Ρίκα επικράτησε 2-1 της Παραγουάης και πήρε την 3η θέση. Η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στα πρώτα επτά λεπτά του ματς, μια και στο 3’ ο Κάλβο άνοιξε το σκορ και στο 7’ o Αλκοσέρ διαμόρφωσε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι «αλμπιρόχα» ήταν να μειώσουν με τον Ραμόν Σόσα στο 55ο λεπτό.