Copa America: Ο Λαουτάρο έστειλε στην Αργεντινή στους «8» - Ιστορική νίκη για τον Καναδά
EPA/JUSTIN LANE

Copa America: Η Αργεντινή έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά, μετά τη νίκη (1-0) επί της Χιλής.

Σε ένα κατάμεστο MetLifa Stadium, ο Λαουτάρο Μαρτίνες με το δεύτερο τέρμα του στη διοργάνωση έδωσε τη νίκη στην «αλμπισελέστε».

Ο Κλαούντιο Μπράβο είχε υψώσει τείχος μπροστά από την εστία του, με την ομάδα του Σκαλόνι να έχει 61% κατοχή και 13 σουτ εντός εστίας στο πρώτο ημίχρονο. Όσο για τον Λιονέλ Μέσι σημάδεψε το δοκάρι στο 35ο λεπτό. Η Αργεντινή συνέχισε να πιέζει και μετά την ανάπαυλα κι η λύτρωση ήρθε τελικά λίγο πριν το φινάλε (βλ. 88ο λεπτό) με τον Μαρτίνες.

Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, ο Καναδάς νίκησε 1-0 το Περού και πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντο» της ιστορίας του σε Copa America. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Τζόναθαν Ντέιβιντ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 74ο λεπτό κι ενώ οι Περουβιανοί έπαιζαν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Αραούχο στο 59’.