Κύπρος: Το σήκωσε ο ΑΠΟΕΛ - Πήρε το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία
Facebook

Κύπρος: Το 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας του πανηγυρίζει ο ΑΠΟΕΛ, έπειτα από την ισοπαλία 1-1 με την ΑΕΚ Λάρνακας στον «τελικό» του ΓΣΠ.

Η ομάδα της Λευκωσίας επέστρεψε στο… θρόνο του πρωταθλήματος της Μεγαλονήσου έπειτα από πέντε χρόνια, μια και υπερίσχυσε στην ισοβαθμία με το «συγκρότημα» της Λάρνακας, αφού αμφότερες οι ομάδες τερμάτισαν με 73 βαθμούς, αλλά ο ΑΠΟΕΛ είχε καλύτερα αποτελέσματα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, με δύο νίκες και άλλες τόσες ισοπαλίες.

Πάντως, το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ Λάρνακας να ανοίγει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με το τέρμα του Φαράζ, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μαρκίνιος έφερε το ματς στα ίσια (1-1), έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Σούσιτς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Κοσταντίνοφ, Μαρκίνιος (77' Δώνης), Ντάλσιο, Κβιλιτάια (82' Κρέσπο), Σαρφό (77' Βιγιαφάνιες), Ντογκαλά (89' Τομανέ).

ΑΕΚ Λάρνακας (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Ντιούνκου, Λέδες, Πονς (61' Λόπες), Μπρούνο Γκάμα (66' Κλαρισμάριο), Φαράζ (66' Γκιουρσκό), Τόνγκια (77' Ντίμερς), Σολ (77' Τρισκόφσκι).

ΤΑ HIGHLIGHTS

Premier League: Θλίψη στη Λίβερπουλ - Πέθανε πρώην αρχηγός της
Nations League: Πεντάρες για Γερμανία και Ολλανδία, σημαντικό «διπλό» η Αλβανία
Ελλάδα - Φινλανδία 3-0: Φώτη-σε στο ντεμπούτο Γιοβάνοβιτς - Πρεμιέρα με νίκη στο Nations League