Με αρχηγικό «βούλευμα» πιο κοντά στον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι (videos+photos)

Η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε στο πρόσωπο του αρχηγού της Βινσέντ Κομπανί τον «λυτρωτή» της και με «βολίδα» του Βέλγου στόπερ στο 70ο λεπτό πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Λέστερ εντός έδρας και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου Πρωταθλήματος

Η Λέστερ είχε χτίσει ένα «τοίχος» μπροστά από την εστία της με τον Κάσπερ Σμάιχελ να κατεβάζει σε πολλές περιπτώσεις τα «ρολά» αλλά τελικά να νικιέται από το γκολ «ποίημα» του Βινσέντ Κομπανί στο 70ο λεπτό του ματς. Ο αρχηγός των «πολιτών» λύτρωσε την ομάδα του και της έδωσε την ευκαιρία να περάσει ξανά στην κορυφή της Premier League (έχει 95 βαθμούς έναντι 94 της Λίβερπουλ) και ο τίτλος θα κριθεί στο νήμα ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Να θυμίσουμε ότι την τελευταία αγωνιστική που θα διεξαχθεί την Κυριακή (12/05 όλα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 5μ.μ.) η Μάντσεστερ Σίτι δοκιμάζεται στην έδρα της Μπράιτον, ενώ η Λίβερπουλ που βέβαια έχει μπροστά της τον ημιτελικό με την Μπαρτσελόνα στο Άνφιλντ (είχε ηττηθεί με 3-0 στο πρώτο ματς στο Καμπ Νόου) υποδέχεται την Γουλβς.

Η Λέστερ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο ματς με τον Ρικάρντο στο 8ο λεπτό να κάνει το σουτ και τον Κομπανί όμως με προβολή να τον προλαβαίνει σώζοντας την εστία της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Σίτι να απαντήσει, με τον Φόντεν να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Σμάιχελ.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο ματς με την Λέστερ και στο 32ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Αγουέρο έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Σμάιχελ έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε να απειλεί και στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα στο 51ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Στέρλινγκ από πολύ πλεονεκτική θέση έπιασε άσχημη κεφαλιά, μη μπορώντας να σκοράρει. Δυο λεπτά αργότερα μάλιστα το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα πέρασε πολύ άουτ.   Στο 58ο λεπτό το σουτ του Γκιουντογκάν έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σμάιχελ, ενώ στο 60΄η Σίτι φώναξε για πέναλτι στον Στέρλινγκ με την φάση πάντως να είναι πάρα πολύ δύσκολη. Τρία λεπτά αργότερα η Λέστερ δήλωσε «παρών» στο ματς και απείλησε την εστία της Σίτι με το σουτ του Μάντισον να περνάει λίγο άουτ.

Στο 69΄ο Σμάιχελ είπε «όχι» στον Αγουέρο και το πλασέ του μέσα από την περιοχή, όμως ο Δανός τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να αντιδράσει ένα λεπτό αργότερα στον «κεραυνό» που εξαπέλυσε ο Κομπανί και έκανε το 1-0 για τους «πολίτες» φέρνοντας τους πιο κοντά στο δεύτερο συνεχόμενο Πρωτάθλημα. Ο Βέλγος αρχηγός της Σίτι πέτυχε μάλιστα το πρώτο του γκολ τη φετινή χρονιά, το οποίο έμελλε να είναι πολύ κρίσιμο στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του τροπαίου.

Βέβαια στο «νήμα» η Μάντσεστερ Σίτι τα χρειάστηκε όταν ένα «πρώην» δικό της παιδί πήγε να τη σοκάρει και να της κλέψει μέσα από τα «χέρια» το τρίποντο. Ο λόγος για τον Κελένι Ιεανάτσο, ο οποίος άνηκε στους «πολίτες» από το 2015 ως το 2017 όταν και μετά από 46 συμμετοχές και 12 γκολ μετακόμισε στις «αλεπούδες». Ο Νιγηριανός επιθετικός στο 87ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε μια κάθετη μπαλιά και έκανε το πλασέ στην κίνηση με την μπάλα ωστόσο να φεύγει εκτός από το δεξί δοκάρι της εστίας του Έντερσον.