Ποδοσφαιρική... δικαιοσύνη (video)

Έπειτα από οκτώ χρόνια η Αργεντινή επέστρεψε στα ημιτελικά του Copa America, επικρατώντας 5-4 στα πέναλτι της Κολομβίας και περιμένει μια εκ των Βραζιλία ή Παραγουάη στους «4»

Από το πρώτο σφύριγμα του Ρομπέρτο Γκαρσία μέχρι το τελευταίο, στις καθυστερήσεις της παράτασης, η Αργεντινή ήταν ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου «Σαουσαλίτο». Δεν ήταν όμως και η πιο τυχερή με την Κολομβία να αντέχει και να απειλεί με αποκλεισμό την «αλμπισελέστε», για να θριαμβεύσει τελικά η... ποδοσφαιρική δικαιοσύνη και οι Αργεντίνοι να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Copa America, νικώντας 5-4 στα πέναλτι τους «καφετέρος».

Η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο πίεζε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, βρήκε απέναντί της όμως έναν τρομερό Νταβίδ Οσπίνα ο οποίος δεν έλεγε να δεχθεί γκολ. Χαρακτηριστική η διπλή ευκαιρία που έχασαν Αγουέρο και Μέσι στο 26ο λεπτό του αγώνα, με τον Οσπίνα να αποκρούει τις εξ επαφής προσπάθειες των δυο επιθετικών που σούταραν μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά δεν βρήκαν στόχο!

Όσο η ώρα περνούσε και ο Οσπίνα δεν νικιώταν, τόσο η Αργεντινή ανέβαζε «στροφές». Η ηρωική προσπάθεια του Μουρίγιο κράτησε τους Κολομβιανούς στο ματς και στη διαδικασία των πέναλτι φάνηκε η διαφορά των δυο ομάδων.

Ο Οσπίνα δεν κατάφερε να συνεχίσει τις τρομερές επεμβάσεις στη διαδικασία του ξαφνικού θανάτου, εκεί όπου παρά τα συνεχόμενα χαμένα πέναλτι των Μπίλια και Ρόχο οι Αργεντίνοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και ο Κάρλος Τέβες με τη δική του εύστοχη προσπάθεια «σφράγισε» την πρόκριση της ομάδας του στα ημιτελικά.

Έπειτα από 8 χρόνια οι Αργεντίνοι θα παίξουν στους «4» του Copa America όπου θα αντιμετωπίσουν την νικήτρια του τελευταίου προημιτελικού ανάμεσα σε Βραζιλία και Παραγουάη.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Το «ντέρμπι αιωνίων» κάνει σέντρα στην COSMOTE TV
ΠΑΟΚ: Πρόστιμο στην ομάδα μετά την τρίτη σερί ήττα
ΟΠΑΠ GAME TIME: Τι λέει το ρεπορτάζ της Νάνσυ Παραδεισανού για το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ
Ταεκβοντό: Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Ψαρρός, ανέβασε ξανά την Ελλάδα στην κορυφή του κόσμου!