Παγκόσμια… νίκη για ΗΠΑ κόντρα σε Γερμανία

Οι Ηνωμένες Πολιτείες νίκησαν την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία 2-1, χάρη σε γκολ στο 88ο λεπτό από τον Μπόμπι Γουντ, σε ένα αξιόλογο διεθνές φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο «RheinEnergie Stadium» της Κολονίας.

Ο Μάριο Γκέτσε έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού σκοράροντας στο 12ο λεπτό, με τα «πάντσερ» να κυριαρχούν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά τον Μιξ Ντίσκερουντ να ισοφαρίζει για τους Αμερικανούς στο 41΄.

Αυτός ήταν ο τρίτος αγώνας στα τρία τελευταία χρόνια μεταξύ της Γερμανίας και των Ηνωμένων Πολιτειών, που έχουν προπονητή τον πρώην εκλέκτορα της «νατσιονάλμαντσαφτ», Γιούργκεν Κλίνσμαν, ο οποίος με τη σειρά του είχε βοηθό τότε τον νυν τεχνικό των Γερμανών, Γιόαχιμ Λεβ!

Οι Ηνωμένες Πολιτείες είχαν νικήσει σε ένα φιλικό με 4-3 το 2013, ενώ η Γερμανία επικράτησε πέρυσι με 1-0 στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας. Να σημειωθεί ότι την περασμένη Παρασκευή οι Αμερθικανοί είχαν νικήσει με 4-3 και την Ολλανδία, στο Άμστερνταμ.

Basket League: Πρώτο τζάμπολ στο πρωτάθλημα – Όσα θέλετε να ξέρετε
Άγγελος Μπασινάς – Βιβή Μπασινά: Διαζύγιο έπειτα από 19 χρόνια γάμου
Πώς να προστατευτείτε από τις ηλεκτρονικές απάτες - Επτά συμβουλές προς... ναυτιλομένους
Παντρεύεται στα 21 του ο Γιάννης Κωνσταντέλιας!