Διακοπή στο ντέρμπι Μπόκα-Ρίβερ λόγω σπρέι πιπεριού! (photos+videos)

Ο επαναληπτικός της Μπόκα Τζούνιορς με την Ρίβερ Πλέιτ για τους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, καθώς οι παίκτες των φιλοξενούμενων δέχθηκαν επίθεση με σπρέι πιπεριού από τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Απίστευτα πράγματα εκτυλίχθησαν στη δεύτερη «μάχη» των «αιώνιων» αντιπάλων του ποδοσφαίρου της Αργεντινής, καθώς λίγο πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι παίκτες της Ρίβερ δέχθηκαν επίθεση στη φυσούνα από τους οπαδούς της Μπόκα με σπρέι πιπεριού, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να συνεχίσουν την αναμέτρηση και έπειτα από μία ώρα διαβουλεύσεων, ο διαιτητής της αναμέτρησης και οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης αποφάσισαν την οριστική αναβολή.

Το παιχνίδι… τινάχθηκε στον αέρα και ουδείς γνωρίζει αν η Ρίβερ θα πάρει την πρόκριση στα χαρτιά ή θα αποφασιστεί η διεξαγωγή του δευτέρου ημιχρόνου, όπου η Μπόκα καλείται να ανατρέψει την ήττα της 1-0 στην πρώτη «μάχη» των δύο ομάδων. Το ημίχρονο στον επαναληπτικό, τα ξημερώματα της Πέμπτης (15/5) είχε ολοκληρωθεί χωρίς σκορ (0-0).

Πάντως, η κατάσταση… μύριζε μπαρούτι από την αρχή, καθώς ένα μικρό ελικόπτερο, με τη φανέλα της Ρίβερ και το γράμμα «Β», που σήμαινε τον υποβιβασμό των φιλοξενούμενων στην δεύτερη κατηγορία, πετούσε πάνω από τον αγωνιστικό χώρο, καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Μπόκα Τζούνιορς: Οριόν, Περούσι, Κάτα Ντίας, Γκιγιέρμο Μπουρδίσο, Κολάσο, Γκάγκο, Μέλι, Πάμπλο Πέρες, Παβόν, Καρίσο, Οσβάλντο.

Ρίβερ Πλέιτ: Μπαροβέρο, Μαμάνα, Μαϊδάνα, Ραμίρο Φούνες Μόρι, Κρανεβίτερ, Πόνσιο, Κάρλος Σαντσες, Ντριούσι, Γκονσάλο "Πίτι" Μαρτίνες, Μόρα.

ΑΕΚ: «Ο κόσμος βλέπει…» - Έξαλλοι στην «Ένωση» για τη φάση του Περέιρα (video)
GBL: Πρεμιέρα με σημαντικό «διπλό» για την ΑΕΚ
Παναθηναϊκος AKTOR: Με 11άδα στην Καρδίτσα - Νοκ άουτ τέσσερις παίκτες
Super League LIVE: Παναιτωλικός - ΑΕΚ