OFC Champions League: Πέμπτος διαδοχικός τίτλος για Όκλαντ Σίτι (videos)

Για έβδομη φορά στην ιστορία της η Όκλαντ Σίτι θα εκπροσωπήσει την Ωκεανία στο ετήσιο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της FIFA.

Στον τελικό του OFC Champions League, που διεξήχθη στη Σούβα των Φίτζι, επικράτησε της Τιμ Ουέλινγκτον με 4-3 στα πέναλτι έπειτα από 1-1 στο 90λεπτο και στην παράταση. Προηγήθηκε με πέναλτι του Ζοάο Μορέιρα στο 14ο λεπτό, στο 79’ όμως ισοφάρισε ο Ίαν Χογκ για την αντίπαλη ομάδα της Νέας Ζηλανδίας στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ωκεανίας. Στην παράταση, ο Ράιαν Ντε Βρις έχασε πέναλτι έπειτα από κόκκινη στον Κρις Μπέιλ, αλλά οι πρωταθλητές Ωκεανίας πήραν τον τίτλο για πέμπτη σερί χρονιά στα πέναλτι, ξεπερνώντας και εύστοχη εκτέλεση του ελληνικής καταγωγής Άλεξ Φενερίδη.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων θα γίνει στην Ιαπωνία από τις 10 μέχρι τις 20 Δεκεμβρίου. Πέρα από την Όκλαντ Σίτι, η οποία πέρυσι τερμάτισε στην 3η θέση, θα πάρουν μέρος η νικήτρια του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες, του φετινού UEFA Champions League, του φετινού AFC Champions League, του φετινού CAF Champions League και του φετινού CONCACAF Champions League. Η οκτάδα θα συμπληρωθεί από την πρωταθλήτρια Ιαπωνίας.

Μυθικό αφιέρωμα της Equipe στον Παναθηναϊκό AKTOR - «Ο λαός του μπάσκετ στο στάδιο των Θεών»
GBL: Τρία «διπλά» στην πρεμιέρα, φτερούγισαν οι «δικέφαλοι»
Άρης-Λαμία 2-0: «Τρένο» και κορυφή για τους Θεσσαλονικείς!
Βαθμολογία Super League: Ο Άρης έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή πριν το ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός