Ιαπωνία – Ιορδανία 2-0 (video)

Με τον σούπερ-σταρ Κεϊσούκε Χόντα να σκοράρει για 3ο σερί ματς η Ιαπωνία νίκησε εύκολα 2-0 την Ιορδανία στη Μελβούρνη , έκανε το 3Χ3 στον Δ’ όμιλο και φυσικά εξασφάλισε την πρώτη  θέση.

Η κάτοχος του τίτλου  που θα αναμετρηθεί την προσεχή Τετάρτη με τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στην  προημιτελική φάση της διοργάνωσης προηγήθηκε  στο 24’ όταν ο άσος της Μίλαν έστειλε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίκτυα   μετά την απόκρουση του Σαφί στο σουτ του Οκαζάκι.
Το τελικό 2-0 έγινε οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε με  το σουτ του Καγκάβα ενώ στις καθυστερήσεις ο Χόντα έφθασε μία ανάσα από ένα 2ο προσωπικό γκολ αλλά το βολέ του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Εθνική Ελλάδας: Με Ιωαννίδη το γεύμα της ομάδας
Το απολαυστικό challenge των Λορέντζο Μπράουν και Τζέριαν Γκραντ στο PS Blog
Μιχάλης Γεωργαντής: Ο θρύλος του Παναθηναϊκού που αγωνίζονταν παράλληλα και στην ελβετική Σενουά!
Παναθηναϊκός: Επιβραβεύει με 20% έκπτωση στα εισιτήρια τον κόσμο για τις εγγραφές-ρεκόρ στο νέο app