Γκάφα  ανώτερη και από του … Στεφανάκου (video)

Γκάφα ανώτερη και από του … Στεφανάκου (video)

Μία μικρή … παρηγοριά στον Μανώλη Στεφανάκο  για το πάθημα του  στο πρόσφατο ματς με την ΟΦΗ προσέφερε ένα αυτογκόλ που  σημειώθηκε στο πρωτάθλημα της Λατινικής Αμερικής για ομάδες κάτω των 20 που διεξάγεται στην Ουρουγουάη.

Αν ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού  αισθάνεται μεγάλη ντροπή για το  αυτογκόλ του καταλογίστηκε σε βάρος του  Δημήτρη Κουτρουμάνου σ στο προαναφερθέν ματς  της Super League την περασμένη εβδομάδα στο Αγρίνιο ( με το οποίο προηγήθηκαν οι Κρητικοί πριν γίνει η ανατροπή από την ομάδα του Μάκη Χάβου) ο ομόλογος του της εθνικής ομάδας του Περού κατόρθωσε να φθάσει σε ακόμα πιο …εντυπωσιακή γκάφα με ανάλογο αποτέλεσμα.
Πιο συγκεκριμένα ήταν το 23ο λεπτό της αναμέτρησης του αγώνα κόντρα στην αντίστοιχη της Αργεντινής όταν σε σέντρα των «αλμπισελέστε» ο αμυντικός του Περού Ρομέρο γύρισε με το στήθος την μπάλα  στον γκολκίπερ της ομάδας του Ντανιέλ Πριέτο που  όμως δίχως καν να πιέζεται  απέτυχε να κάνει κοντρόλ και την άφησε να περάσει τη γραμμή της εστίας του για το 1-0 υπέρ των αντιπάλων.
Ενδεικτικό του μεγέθους του κατορθώματος του Περουβιανού γκολκίπερ το γεγονός ότι ο συμπαίκτης που του γύρισε την μπάλα είχε ήδη στραφεί προς την άλλη πλευρά για  να είναι… ενεργός στην επόμενη φάση του αγώνα. Όμως σαν άκουσε  … φασαρία πίσω του  και στράφηκε προς την εστία της ομάδας του αυτό που αντίκρισε τον ανάγκασε να τραβήξει τα μαλλιά του από την απόγνωση.
Και σα να μην έφθανε αυτό  μόλις τρία λεπτά αργότερα   το Περού δέχθηκε και 2ο …αυτογκόλ με δράστη τούτη τη φορά τον  Μπράιαν Μπερναόλα Ακόστα  για να γνωρίσει τελικά τη συντριβή 2-6 από τους Αργεντίνους.

Εθνική Γυναικών: Οι κλήσεις για τα play off του Euro 2025 με το Βέλγιο
Εθνική Ελλάδας: Με Ιωαννίδη το γεύμα της ομάδας
Το απολαυστικό challenge των Λορέντζο Μπράουν και Τζέριαν Γκραντ στο PS Blog
Μιχάλης Γεωργαντής: Ο θρύλος του Παναθηναϊκού που αγωνίζονταν παράλληλα και στην ελβετική Σενουά!