Ο Νάβας «νίκησε» και την Ουρουγουάη (video)

Με τον  Κέιλορ Νάβας  καταλύτη όπως και στο ματς με την Ελλάδα στη φάση των «16» του Μουντιάλ της Βραζιλίας η  Κόστα Ρίκα νίκησε στα πέναλτι 7-6 την Ουρουγουάη σε σπουδαίο φιλικό ματς που έγινε σήμερα τα ξημερώματα στο Μοντεβίδεο.

Οι «σελέστε» ήθελαν να πάρουν εκδίκηση από τους «τίκος» για την ήττα 1-3 στη φάση των ομίλων της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης το περασμένο καλοκαίρι αλλά οι Κεντροαμερικανοί άντεξαν κόντρα στην παρέα του Σουάρεζ και Καβάνι μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε τελικά στη ρουλέτα από τα 11 μέτρα.
Μάλιστα ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ τρία λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους με τον Σαμπόριο πριν  ισοφαρίσει ο Σουάρεζ στο 50’ για τους Λατινοαμερικανούς. Ο Ρουίζ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους ένα λεπτό αργότερα πριν οι Χιμένεζ (64’) και Καβάνι (67’) βάλουν μπροστά στο σκορ την γηπεδούχο που έδειχνε ότι θα έφθανε στη νίκη αλλά ο Βενέγκας στις καθυστερήσεις έστειλε το ματς στα πέναλτι.
Εκεί  ευστόχησαν για την «σελέστε» οι Σουάρεζ , Ροντρίγκεζ , Ραμίρεζ, Καρούζο  αλλά ο  Νάβας που είχε στο Μουντιάλ 2014 σταματήσει το ελληνικό όνειρο αποκρούοντας το πέναλτι του Φάνη Γκέκα  νίκησε τον Ρίος ,πριν ευστοχήσει ο Άλφαρο Περέιρα και αστοχήσει ο  Γκουζμάν Περέιρα.

141113Sabo-1000x647
Όσο για τους νικητές αστόχησε μεν αρχικά ο Μπόρχες αλλά στη συνέχεια βρήκαν διαδοχικά δίκτυα οι Ρουίζ, Σαμπόριο, Γκονζάλες, Ντουάρτε , Ντίαζ και Μπούστος.

1415927970092 Image galleryImage Uruguay s Luis Suarez sta

1415930706319 wps 3 A piece torn from Uruguay

Στον αγώνα  το «παρών» για τους νικητές έδωσε ως αλλαγή στο 86’ ο Μάιρον Τζόρτζ του ΟΦΗ που αντικατέστησε τον πρώην άσο του Ολυμπιακού Ζόελ Κάμπελ ενώ  στα αξιοσημείωτα και η φάση που ο  Γκονζάλες της Κόστα Ρίκα έπιασε από τη φανέλα τον Σουάρεζ στο πρώτο μέρος στην προσπάθεια του να τον σταματήσει  και του την έκανε κομμάτια.

Τέλος εποχής στο παγκόσμιο τένις - Αποσύρθηκε ο Ράφα Ναδάλ
Εθνική Ελλάδας: Κανένα περιθώριο αναβολής του αγώνα με την Αγγλία - Οι επαφές με την UEFA
Συντετριμμένοι όλοι στο Κορωπί για τον Τζορτζ Μπάλντοκ - Ακυρώθηκαν οι προπονήσεις στον Παναθηναϊκό
Ο πρόεδρος της UEFA για τον Μπάλντοκ: «Είναι μια μαύρη μέρα για όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη»