Μία σας και μία μας είπαν οι Σουηδοί στους Γάλλους (video+photos)

Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος λέει ο θυμόσοφος λαός και δικαιώθηκε η ετυμηγορία του για μία ακόμα φορά και με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο στη διάρκεια του δραματικού αγώνα της ομάδας Under 21 της Σουηδίας  κόντρα στην αντίστοιχη της Γαλλίας για τα μπαράζ της πρόκρισης στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2015.

Οι Σκανδιναβοί που είχαν στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης αφήσει εκτός της Εθνική μας υποδέχθηκαν τους «τρικολόρ» οι οποίοι είχαν προβάδισμα 2-0 από το πρώτο ματς με  το σενάριο  του 2ου αγώνα στη Σουηδία να  έχει πολλές ανατροπές.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή καθώς προηγήθηκαν 3-0 χάρη σε δύο γκολ από τον Ισαάκ Τελίν και ένα από τον Οσκάρ Λεβίτσκι στο 2ο μέρος. Και έδειχναν ότι βάδιζαν ολοταχώς για τα τελικά της διοργάνωσης που θα γίνουν το προσεχές καλοκαίρι στην Τσεχία. Όμως στο 87’ ο Λαβίν Κουρζάβα άλλαξε τα δεδομένα μειώνοντας για τους Γάλλους που αναζητούσαν την πρώτη τους πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης μετά από οκταετή απουσία.

1413328435127 wps 75 France s defender Layvin
Με τον νεαρό άσο των φιλοξενούμενων να πανηγυρίζει την επιτυχία του με …στρατιωτικό χαιρετισμό μπροστά στα πρόσωπα των σ’ απόγνωση αντιπάλων του.

1413328666515 wps 80 Sweden s midfielder Oscar
Όμως τόσο αυτός όσο και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του  πλήρωσαν στη συνέχεια αυτό το … πείραγμα  αλλά ο Λεβίτσκι από κοντά πέτυχε το 4ο γκολ των γηπεδούχων και έστειλε την ομάδα του στα τελικά.

1413328484539 wps 78 Sweden s defender Joseph

1413328928432 wps 81 Sweden players after the

Με τους Σουηδούς να  …ανταποδίδουν την  «πρακτική» του πανηγυρισμού του Κουρζάβα τόσο αμέσως μετά την επιτυχία του δραματικού γκολ της πρόκρισης τους όσο και αργότερα στα αποδυτήρια όπου φυσικά ήταν όλοι μες την τρελή χαρά.

1413328481647 wps 77 Sweden s John Guidetti L  1

Για τους Γάλλους μπορεί  εύκολα να φανταστεί κανείς ποια ήταν τα συναισθήματα

Η μεγαλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού, η μεγαλύτερη στιγμή του Γιαννακόπουλου
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις και Nations League
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Εκπληκτικό ξεκίνημα στη σεζόν – 20 πόντους σε 20 λεπτά κόντρα στον ΛεΜπρον!
«Για σένα Τζορτζ»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων (11/10)