AFC Champions League: Πέρασε στον τελικό η Αλ Χιλάλ

Παρά ήττα με 2-1 στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα από την Αλ Αΐν, η Αλ Χιλάλ προκρίθηκε στον τελικό του AFC Champions League.

Άλλωστε, οι Σαουδάραβες πήραν 3-0 στο εντός έδρας παιχνίδι της ημιτελικής σειράς της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, οπότε πέρασαν με συνολικό 4-2. Αύριο, οι Ουέστερν Σίντνεϊ Ουόντερερς της Αυστραλίας υποδέχονται τη Σεούλ της Νότιας Κορέας έπειτα από το 0-0 των δύο ομάδων στο ματς τους, ενώ οι τελικοί του AFC Champions League είναι προγραμματισμένοι για τις 25 Οκτωβρίου και 1 Νοεμβρίου. Θυμίζουμε πως ο πρωταθλητής Ασίας θα εκπροσωπήσει την ήπειρο στο επερχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της FIFA.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, ο 30άχρονος Σαουδάραβας διεθνής, Νασέρ Αλ-Σαμρανί, πέτυχε το δέκατο γκολ του στη διοργάνωση ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 65ο λεπτό, πέντε λεπτά πριν αποβληθεί με απευθείας κόκκινη ο Ασαμόα Γκιάν των γηπεδούχων λόγω αντιαθλητικού μαρκαρίσματος. Στο 10ο, ο Λι Μιγούν Γου άνοιξε το σκορ και στο 77ο ο Ζιρς Κεμπό-Εκοκό διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της Αλ Αΐν που πίστεψε στην ανατροπή μέχρι την ύστατη ώρα.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Σλούκας έκανε το τραπέζι στην υπόλοιπη ομάδα
Πινγκ Πονγκ: Οι ελληνικοί πίνακες αξιολόγησης του Οκτωβρίου