AFC Champions League: Αέρας… τελικού για Αλ Χιλάλ (video)

Χάρη σε μαγικό δεκάλεπτο, η Αλ Χιλάλ επικράτησε με 3-0 της Αλ Αΐν στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στα ημιτελικά του AFC Champions League.

Πρωταγωνιστής στη μεγάλη νίκη του συλλόγου της Σαουδικής Αραβίας ήταν ο Νασέρ Αλ-Σαμρανί, αφού σκόραρε στο 61ο και στο 64ο λεπτό, ενώ στο 70ό δημιούργησε το γκολ του Τιάγκο Νέβες. Μάλιστα, ο πρώην μεσοεπιθετικός της Φλουμινένσε, της Φλαμένγκο και του Αμβούργο έχασε πέναλτι στο 68ο λεπτό έπειτα από απευθείας κόκκινη στον αντίπαλο τερματοφύλακα, Καλίν Έισα, αλλά δύο λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα ξεσηκώνοντας το παθιασμένο κοινό.

Ακολουθεί η ρεβάνς της 30ής Σεπτεμβρίου στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, αλλά η Αλ Χιλάλ είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στους διπλούς τελικούς (25/10 & 01/11) της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ασίας, που θα καθορίσει την εκπρόσωπο της ηπείρου στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Τέλος αναφέρουμε πως αύριο η Σεούλ υποδέχεται τους Ουέστερν Σίντνεϊ Ουόντερερς στο πρώτο ματς της άλλης ημιτελικής σειράς.

Συντάξεις Νοεμβρίου: Οι ανατροπές στις ημερομηνίες πληρωμής