Κόπα Λιμπερταδόρες: «Υψομετρικό» προβάδισμα για Δε Στρόνγκεστ (video)

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες έκανε η Δε Στρόνγκεστ κερδίζοντας με 2-0 την Ντεφενσόρ.

Πέρα από την ομάδα της Βολιβίας, οι φιλοξενούμενοι Ουρουγουανοί κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν και το υψόμετρο της χώρας, αλλά κράτησαν το 0-0 μέχρι τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 69ο λεπτό, όμως, ο Κολομβιανός Χαΐρ Ρεϊνόσο άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά, ενώ ο Ραούλ Κάστρο Πενιαλόζα ακολούθησε στο 79ο με μακρινό σουτ και το 2-0.

12-Νικητές 7-8

Ημιτελικοί (αν προκριθούν δύο ομάδες από την ίδια χώρα δημιουργούν αυτόματα ζευγάρι) (22-31/07)
13-Νικητές 9-10
14-Νικητές 11-12

Τελικοί (6 & 13/08)
15-Νικητές 13-14

Η Πτολεμαΐδα γιόρτασε τον μεγάλο νικητή του ΤΖΟΚΕΡ που κέρδισε περισσότερα από 18,6 εκατ. ευρώ