Μουντιάλ Συλλόγων: Τη σκαπούλαρε με Λουάν η Μινέιρο (video)

Έμεινε πίσω με 2-1, αλλά η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε με 3-2 την Γκουαντζού Εβεργκράντε του Μαρσέλο Λίπι και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Στον μεταγενέστερο τελικό της διοργάνωσης, η Μπάγερν κατέβαλε τη Ράζα Καζαμπλάνκα, οπότε πήρε την πρώτη θέση και αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια. Προηγήθηκε, όμως, ο μικρός τελικός του τουρνουά επτά ομάδων, που ξεκίνησε με γρήγορο γκολ του Ντιέγκο Ταρντέλι, αλλά στο 14ο λεπτό οι Βραζιλιάνοι ήταν πίσω με 2-1, αφού σκόραραν οι Μουρίκι στο 8ο λεπτό και Νταρίο Κόνκα στο 14ο με πέναλτι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ροναλντίνιο ισοφάρισε σε 2-2 για τη Μινέιρο, αλλά αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό, όπως είναι γνωστό. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο 23χρονος Λουάν διαμόρφωσε το 3-2 στο τέλος του αγώνα αποτρέποντας την παράταση και διασφαλίζοντας την τρίτη θέση για τους Βραζιλιάνους.