AFC Champions League: Κοντά στον τίτλο ο Λίπι (video)

Η Γκουαντζού Εβεργκράντε του Μαρσέλο Λίπι πήρε ισοπαλία με 2-2 ενώπιον 55,000 θεατών στην έδρα της Σεούλ, οπότε προσέγγισε το πρώτο AFC Champions League της ιστορίας του.

Είναι χαρακτηριστικό πως αμφότερες ομάδες διεκδικούν πρώτο τίτλο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ασίας, αλλά μετά τον πρώτο αγώνα απέκτησαν προβάδισμα οι Κινέζοι, που θα υποδεχθούν τη Σεούλ στις 9 Νοεμβρίου, στο «Tianhe Stadium». Ως χώρα, η Κίνα είναι πλέον κοντά στον πρώτο ηπειρωτικό τίτλο από το… 1990.

Στο ίδιο το ματς, ο Σέρχιο Εσκουντέρο άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, αλλά οι πρωταθλητές Κίνας ισοφάρισαν με τον Έλκεσον στο 30ό λεπτό και στο 58ο ο Γκάο Λιν έβαλε την Γκουαντζού μπροστά με 2-1. Στο 82ο λεπτό, ο Έλκεσον έχασε σημαντική ευκαιρία για το 3-1 και στην αντεπίθεση ισοφάρισε ο Ντέγιαν Νταμιάνοβιτς, αλλά το 2-2 παραμένει ευνοϊκό για τους φιλοξενούμενους.

Live Chat, Super League: Ολυμπιακός - Λεβαδειακός
Συγκλονίζει ο Εμβιλά: Η κατάθλιψη, η ζωή σε άσυλο κακοποιημένων γυναικών
Λιονέλ Μέσι: Ασταμάτητος! Δεύτερο χατ-τρικ σε διάστημα 4 ημερών - Ρεκόρ βαθμών η Ίντερ Μαϊάμι
GBL: Στην αναζήτηση της πρώτης νίκης Λαύριο και Κολοσσός