Αργεντινή: Στάση «Αμπρέου» για Μπόκα (videos)

Ο Εμανουέλ Ζιγκλιότι διατήρησε επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα, αλλά η Μπόκα Τζούνιορς έμεινε στο 1-1 με τη Ροζάριο Σεντράλ λόγω Σεμπαστιάν Αμπρέου.

Ο 36χρονος Ουρουγουανός, που έχει περάσει και από τον Άρη, εισήλθε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό και ισοφάρισε στο 89ο! Στο 26ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ ο Ζιγκλιότι με μακρινό σουτ, το οποίο, όμως, δεν αποδείχθηκε αρκετό. Από την πλευρά τους, οι Νιούελς Ολντ Μπόις επικράτησαν με 1-0 της Ρίβερ Πλέιτ χάρη σε γκολ του Βίκτορ Λόπεζ στις καθυστερήσεις, οπότε βρέθηκαν πιο κοντά στην κατάκτηση της αργεντίνικης Inicial.

Από την πλευρά της, η Βελέζ προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με πανέμορφο τέρμα του Μάουρο Ζάρατε, αλλά έχασε με 2-1 από την Ολίμπο, αφού ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Βόλου, Πάουλο Ροζάλες, ισοφάρισε στο 27ο λεπτό με πέναλτι, ενώ στο 33ο ο Εζέκιελ Κερούτι ολοκλήρωσε την ανατροπή με ένα ακόμα θεαματικό τέρμα Τέλος, η Εστουντιάντες επικράτησε με 1-0 της Ρασίνγκ Κλουμπ χάρη σε αυτογκόλ του Χοσέ Λουίς Γκόμεζ στο 46ο λεπτό.

2

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.