MLS: Νέο ρεκόρ του Ντόνοβαν και «5άρα» για Γκάλαξι (videos)

Ευρύ 5-0 σημείωσαν οι Λος Άντζελες Γκάλαξι σε βάρος της Σίβας ΗΠΑ στο SuperClasico της «πόλης των αγγέλων», ενώ ο Λάντον Ντόνοβαν έγινε πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο MLS.

Ο 31χρονος Αμερικανός συμπλήρωσε 134 γκολ στη βορειοαμερικανική λίγκα, καθώς σκόραρε δύο φορές. Άλλες δύο φορές βρήκε δίχτυα ο Ρόμπι Κιν, ενώ ο Γκιάσι Ζάρντες αποτέλεσε τον έτερο σκόρερ των Γκάλαξι, που μπήκαν μπροστά με 3-0 από το 26ο λεπτό του ντέρμπι. Άρα, οι πρωταθλητές MLS απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στα playoffs.

Σε άλλο ματς, οι Πόρτλαντ Τίμπερς πήραν 2-2 στην έδρα των Βανκούβερ Ουάιτκαπς, καθώς ο Ντάρλινγκτον Νάγκμπε άνοιξε το σκορ με το γκολ της βραδιάς στο 41ο λεπτό και ο Ουίλ Τζόνσον διαμόρφωσε το 2-1 στο 77ο λεπτό. Το δεύτερο τέρμα, μάλιστα, συνδυάστηκε με δύο ωραία γκολ του Καμίλο στο 76ο και στο 78ο λεπτό για τον καναδικό σύλλογο.