Κόπα Σουνταμερικάνα: Δύσκολη πρόκριση για Βελέζ (videos)

Κέρδισε τη Λα Εκιδάδ με 2-1 και πέρασε στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα με συνολικό σκορ 4-2, αλλά η Βελέζ… τα χρειάστηκε.

Άλλωστε, οι Κολομβιανοί προηγήθηκαν με 1-0 στο 45ο λεπτό χάρη σε γκολ του γυρολόγου Χοσέ Μορένο Μόρα. Ωστόσο, η Βελέζ βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ευνοήθηκε από τον αποβολή του 22χρονου Νταρβίν Ανδράντε στο 60ο λεπτό, οπότε πέτυχε την ανατροπή και εξασφάλισε την πρόκριση.

Ειδικότερα, ο Λούκας Πράτο ισοφάρισε στο 70ό λεπτό και ο πρώην στράικερ της Λάτσιο, Μάουρο Ζάρατε, σημείωσε το 2-1 στο 85ο λεπτό. Πλέον, οι Αργεντίνοι περιμένουν τον νικητή της σειράς ανάμεσα στην Πόντε Πρέτα και την Ντεπορτίβο Πάστο, στην οποία οι Βραζιλιάνοι πήραν εντός έδρας 2-0, ώστε να μάθουν τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης.