Κόπα Σουντεμαρικάνα: «Τεσσάρα» πρόκρισης για Λανούς (videos)

Η Λανούς του πρώην στράικερ της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο, συνέτριψε την Ουνιβερσιδάδ της Χιλής με 4-0 και «αγκάλιασε» πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Το σκορ άνοιξε στο 24ο λεπτό με ωραία προσπάθεια του Σαντιάγκο Σίλβα, ενώ ανάμεσα στο 30ό και το 31ο λεπτό ο Λούκας Μελάνο πέτυχε δύο γκολ. Ακολούθησε ο Λαουτάρο Ακόστα με το 4-0 στο 67ο λεπτό, ενώ ο Μπλάνκο πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή στο 74ο. Εν τέλει, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο… τρομακτικός γκολκίπερ Τζόνι Ερέρα στο 79ο λεπτό και ο Ροντρίγκο Ρόχας στο 83ο.

Από την πλευρά της, η Βελέζ επικράτησε της Λα Εκιδάδ με 2-1 στην Κολομβία, οπότε βρέθηκε επίσης κοντά στην πρόκριση. Στο 52ο λεπτό ο Μάουρο Ζάρατε διαμόρφωσε το 1-0 και στο 80ό ο Αλεχάντρο Καμπράλ το 2-1, ενώ στο 75ο ο Βίλμερ Ντίαζ είχε ισοφαρίσει σε 1-1. Οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα παίκτες κατόπιν αποβολής του Τζόναθαν Αλβάρεζ.