Αργεντινή: Θετική αρχή για Νιούελς (video)

Έμειναν πίσω με 1-0 και 2-1 στο «Bombonera» της Μπόκα Τζούνιορς, αλλά οι Νιούελς Ολντ Μπόις κέρδισαν με 3-2 και ξεκίνησαν τη φετινή Inicial με «μεγάλο» τρίποντο.

Οι «χεϊνέσες» άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Νικολάς Μπλάντι να εκμεταλλεύεται ωραία έμπνευση του Χουάν Ρομάν Ρικέλμε, αλλά στο 15ο λεπτό ισοφάρισε ο 25χρονος Μίλτον Κάσκο για την προηγούμενη ομάδα του Νάτσο Σκόκο, ο οποίος έχει περάσει από την ΑΕΚ και πλέον ανήκει στη βραζιλιάνικη Ιντερνασιονάλ. Η Μπόκα πήρε πάλι το προβάδισμα στο 30ό λεπτό με τρομερό σουτ του Ντάνιελ Ντίαζ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Συγκεκριμένα, στο 46ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2 ο Βίκτορ Ακουίνο. Μάλιστα, ο 27χρονος στράικερ από την Παραγουάη διαμόρφωσε και το 3-2 στο 50ό λεπτό, το οποίο μετατράπηκε και σε τελικό αποτέλεσμα, παρά την ανωτερότητα των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο.