Κόπα Σουνταμερικάνα: Τρομερή ανατροπή από Ουνιβερσιδάδ (videos)

Ηττήθηκε με 3-1 στη Βολιβία, αλλά η Ουνιβερσιδάδ της Χιλής διέλυσε τη Ρεάλ Ποτόσι με 5-0 στον επαναληπτικό και πέρασε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Οι φιλοξενούμενοι φανέρωσαν από το ξεκίνημα πως σκόπευαν να διαφυλάξουν το πλεονέκτημα επικεντρώνοντας στην άμυνα, αλλά παραχώρησαν το 1-0 στο 31ο λεπτό, όταν βρήκε δίχτυα με κεφαλιά ο 23χρονος Ισαάκ Ντίαζ, ενώ στο 41ο ο Τσάρλες Αράνγκουιζ διαμόρφωσε σκορ πρόκρισης για την ομάδα του με πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο παραπάνω σκόρερ διπλασίασαν τα τέρματά τους με θεαματικό τρόπο, πριν ο Γκουστάβο Λορενζέτι σημειώσει το 5-0 στις καθυστερήσεις, ενώ στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μιγκέλ Ουρτάδο των ηττημένων.

Από την πλευρά της, η Μπλούμινγκ της Βολιβίας ηττήθηκε με 4-0 στην Ουρουγουάη από τη Ρίβερ Πλέιτ, η οποία προκρίθηκε με συνολικό σκορ 5-0, ενώ στην προκειμένη ο Σεμπαστιάν Ταμπόρδα πέτυχε δύο γκολ. Με σημερινό 4-0 και συνολικό 5-0 ξεπέρασε και η κολομβιανή Ατλέτικο Νασιονάλ το εμπόδιο της Ίντι Γκας από το Περού. Θέση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης εξασφάλισε μία ακόμα ομάδα της Κολομβίας, η Ντεπορτίβο Πάστο που πέρασε με σκορ 3-2, αν και ηττήθηκε με 2-0 στο Περού από τη Μέλγκαρ. Μάλιστα «επιβίωσε» κολλητών γκολ του Παραγουανού Όσκαρ Γκαμάρα στο 33ο λεπτό και του έμπειρου Ίσραελ Ζουνίγκα στο 43ο.

Τέλος, η Λίγκα Ντε Λόχα από το Εκουαδόρ απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στη Βενεζουέλα απέναντι στην Ντεπορτίβο Λάρα και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τέρμα του Χοσέ Τορεάλμπα, αλλά στο 33ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Λουίς Κολμενάρες. Στο 71ο λεπτό αποκαταστάθηκε μεν η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του αρχηγού της Λόχα, Πέδρο Λαρέα, αλλά στο 89ο λεπτό ο Σαντιάγκο Μπαρμπόζα ισοφάρισε σε 1-1 και απέκλεισε τους γηπεδούχους από τη συνέχεια του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς (σε παρένθεση το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα):
Μέλγκαρ (Περού)-ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΠΑΣΤΟ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) 2-0 (0-3)
ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΙΤ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)-Μπλούμινγκ (Βολιβία) 4-0 (1-0)
Ντεπορτίβο Λάρα (Βενεζουέλα)-ΛΙΓΚΑ ΝΤΕ ΛΟΧΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) 1-1 (0-2)
ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΧΙΛΗΣ (ΧΙΛΗ)-Ρεάλ Ποτόσι (Βολιβία) 5-0 (1-3)
ΑΤΛΕΤΙKΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ)-Ίντι Γκας (Περού) 4-0 (1-0)

ΠΑΟΚ: Πειθαρχική δίωξη για το ντέρμπι με την ΑΕΚ