Βαλένθια: Πέμπτη στο International Champions Cup (videos)

Χάρη σε ωραίο γκολ του Μίσελ, η Βαλένθια κέρδισε με 1-0 την Έβερτον και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο φιλικό International Champions Cup.

Σήμερα (ξημερώματα 07/08) έγιναν οι αγώνες για την 5η και την 7η θέση της διοργάνωσης στο «Sun Life Stadium» του Μαϊάμι των Η.Π.Α. Στην προκειμένη, οι «νυχτερίδες» τερμάτισαν πέμπτοι και οι Άγγλοι έκτοι, καθώς το τέρμα του 25χρονου μεσοεπιθετικού στο 52ο λεπτό αποτέλεσε τη διαφορά των δύο συλλόγων. Συγκεκριμένα, ο Μίσελ υποδέχθηκε με το στήθος σέντρα του Αλί Σισοκό, που λογικά θα παραχωρηθεί δανεικός στη Λίβερπουλ, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα με μονοκόμματο σουτ.

Νωρίτερα, Ίντερ και Γιουβέντους έφτασαν στα πέναλτι, ώστε να αποφύγουν την τελευταία θέση του International Champions Cup, αλλά η πρώτη από τις δύο ιταλικές ομάδες κατέκτησε την 7η θέση, καθώς επικράτησε την τελική διαδικασία καθορισμού νικητή με 9-8. Ο 25χρονος Ρικάρντο Αλβάρεζ άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι» στο 28ο λεπτό, ενώ ο Αρτούρο Βιντάλ ισοφάρισε με πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πριν ο Μαουρίτσιο Ίσλα αποδειχθεί μοιραίος, όταν το πέναλτί του αποκρούστηκε από τον Χουάν Πάμπλο Καρίζο.

ΠΑΟΚ: Πειθαρχική δίωξη για το ντέρμπι με την ΑΕΚ