Τσέλσι: «Εξόντωσε» και τη Μίλαν (videos)

Στον τελικό του φιλικού International Champions Cup προκρίθηκε η Τσέλσι του Zοσέ Μουρίνιο, καθώς κατέβαλε τη Μίλαν με 2-0 στη Νέα Υόρκη.

Οι Ιταλοί πραγματοποίησαν σχετικά καλή εμφάνιση στο «MetLife Stadium», αλλά η Τσέλσι αποδείχθηκε εύστοχη και θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της διοργάνωσης. Το σκορ άνοιξε στο 28ο λεπτό με γκολ του Κέβιν Ντε Μπρίνε, ενώ στο 91ο ο Αντρέ Σούρλε σημείωσε το 2-0, αλλά με το πέρας της αναμέτρησης ικανοποιημένοι δήλωσαν οι προπονητές αμφότερων των ευρωπαϊκών συλλόγων.

Από την πλευρά της, η Βαλένθια επιβλήθηκε της Ίντερ με ευρύ 4-0, οπότε προκρίθηκε στο ματς πέμπτης θέσης και άφησε τους «νερατζούρι» στον αγώνα της έβδομης θέσης, όπου θα συναντήσει τη Γιουβέντους! Άλλωστε, η Ίντερ ήταν απογοητευτική στο φιλικό της Νέας Υόρκης, αφού έμεινε πίσω από το 7ο λεπτό λόγω γκολ του Έβερ Μπανέγα. Στο 34ο ο Τζόναθαν Βιέρα διαμόρφωσε το 2-0, στο 57ο ο Ζόνας το 3-0 και στο 89ο ο Βιέρα το 4-0.