Έβερτον: «Έγραψε» ο Μιραλάς στο Σαν Φρανσίσκο (videos)

Ο άλλοτε στράικερ του Ολυμπιακού, Κέβιν Μιραλάς, εντυπωσίασε στο Σαν Φρανσίσκο των Η.Π.Α., όπου η Έβερτον κέρδισε τη Γιουβέντους.

Το φιλικό προετοιμασίας διοργανώθηκε στο πλαίσιο του International Champion Cup, στο οποίο συμμετέχουν οκτώ σύλλογοι. Στην προκειμένη, η αγγλική ομάδα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά αρκέστηκε στο 1-1 αναφορικά με το 90λεπτο, πριν προκριθεί στα ημιτελικά μέσω των πέναλτι. Στο επόμενο γύρο, η Έβερτον θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ματς ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τους Λος Άντζελες Γκάλαξι, ενώ η «Γιούβε» περιμένει τον ηττημένο της συγκεκριμένης αναμέτρησης.

Από την πλευρά του, ο Μιραλάς άνοιξε το σκορ με όμορφη ατομική προσπάθεια στο 61ο λεπτό και γενικότερα ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του. Απώλεσε, όμως, ευκαιρίες, οπότε η Γιουβέντους μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Κουαντούο Ασαμόα στο 80ό λεπτό και να υποχρεώσει πέναλτι, ώστε να καθοριστεί ο νικητής του αγώνα.

Μάλιστα, ο 24χρονος Γκανέζος, που ισοφάρισε σε 1-1 με δυνατό και μακρινό σουτ, βρήκε δίχτυα και στη διαδικασία των πέναλτι. Πρώτα, όμως, εισέβαλε οπαδός στο γήπεδο και… αστόχησε στο πέναλτί του.

Παναθηναϊκός AKTOR, Σλούκας: «Χρειαζόμαστε χρόνο, δεν είμαι στα καλύτερά μου»
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Χρειάζομαι το μήνυμα της ομάδας για το Final 4»
Super League: Κλήθηκαν σε απολογία Λουτσέσκου, Λαμέλα και άλλοι τρεις από το επεισοδιακό ΑΕΚ - ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ: Πειθαρχική δίωξη για το ντέρμπι με την ΑΕΚ