Brasileiro: Ανέλαβε ο Σισέιρο για Σάντος (videos)

Ένα μακρινό και λίγο ανορθόδοξο σουτ του Σισέρο στο τρίτο λεπτό αποτέλεσε τη διαφορά ανάμεσα στις Σάντος και Ατλέτικο Μινέιρο, ενώ o Ντιόγκο «μέτρησε» για την Πορτουγκέζα.

Άλλωστε, το γκολ του 28χρονου μεσοεπιθετικού διαμόρφωσε το τελικό 1-0 υπέρ της Σάντος, η οποία πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς, πριν το βραζιλιάνικο πρωτάθλημα διανύσει διακοπή δύο εβδομάδων λόγω του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών. Από την άλλη, ο Ροναλντίνιο έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του και ο Μάρκος Ρότσα αποβλήθηκε στο 79 λεπτό λόγω σκληρού μαρκαρίσματος επί του Λέο.

Εντυπωσιακό γκολ πέτυχε και ο Σόουζα για την Πορτουγκέζα, η οποία κατέβαλε με 2-1 τη Φλουμινένσε χάρη σε κεφαλιά του άλλοτε φορ του Ολυμπιακού, Ντιόγκο, στο 82ο λεπτό. Στο 22ο λεπτό «ζωγράφισε» ο 34χρονος μέσος, αλλά στο 37ο ο Ραφαέλ Σόμπις ισοφάρισε με ωραία εκτέλεση φάουλ ευνοούμενος από αλλαγή στην πορεία της μπάλας.

Τέλος, η Γκρέμιο απέσπασε εντός έδρας 1-1 από τη Σάο Πάολο χάρη σε τέρμα του άλλοτε επιθετικού της Ντιναμό Κιέβου και «παραγωγή» των υποδομών των «σομπεράνο», Κλέμπερ, στο 86ο λεπτό. Στο 41ο λεπτό, ο Λουίς Φαμπιάνο είχε ανοίξει το σκορ, αλλά έπειτα από το τέλος της αναμέτρησης έκανε λόγο για άμεση αποχώρηση από τη Σάο Πάολο και επιστροφή στην Ευρώπη.

3

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Άρης: Επίσημο! Ο Μορόν ανανέωσε έως το 2027 – «Έμεινα για να πετύχουμε σπουδαία πράγματα»
Μεγάλος διαγωνισμός με έπαθλο 10.000 ευρώ για τους νέους παίκτες στο opaponline.gr
Ντιέγκο Αλόνσο: «’Εχουμε τις δυνατότητες να κερδίσουμε την Τσέλσι»
Λουτσέσκου: «Δε θα είναι εύκολο παιχνίδι – Είμαστε στο σωστό δρόμο»