Αργεντινή: Δολοφονήθηκε οπαδός της Λανούς (videos)

Ο αγώνας ανάμεσα στην Εστουντιάντες και τη Λανούς διακόπηκε στο ημίχρονο, όταν ο διαιτητής ενημερώθηκε πως οπαδός των φιλοξενούμενων δολοφονήθηκε εκτός γηπέδου.

Το περιστατικό καταγράφηκε πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ενώ τα επεισόδια συνεχίστηκαν και κατά τη διάρκεια του ματς. Αναφέρεται πως αρκετοί φίλοι της Λανούς, η οποία διεκδικεί τον τίτλο του αργεντίνικου Final, προσπάθησαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο. Οι αστυνομικοί χρησιμοποίησαν και πλαστικές σφαίρες, ώστε να απωθήσουν το παθιασμένο κοινό των φιλοξενούμενων, αλλά διαπιστώνεται πως προκάλεσαν τον θάνατο του φιλάθλου. Άλλες πηγές εκτιμούν πως ο οπαδός σκοτώθηκε σε διένεξη με ομοϊδεάτες του.

Οι δύο ομάδες πρόλαβαν και έπαιξαν το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 2-0 υπέρ της Εστουντιάντες χάρη σε γκολ των Λεάντρο Ντεσάμπατο στο 36ο λεπτό και Ντουβάν Ζαπάτα στο 44ο. Στην ανάπαυλα, όμως, οι τραγικές εξελίξεις έγιναν γνωστές στον διαιτητή, που δεν επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές να επιστρέψουν στο γήπεδο, καθώς αποφάσισε να διακόψει το παιχνίδι. Προφανώς, η αργεντίνικη ομοσπονδία θα ορίσει άμεσα ημερομηνία, στην οποία θα διεξαχθεί το δεύτερο 45λεπτο, αλλά το ποδόσφαιρο της χώρας αμαυρώθηκε από έναν ακόμα θάνατο.

Άρης: Επίσημο! Ο Μορόν ανανέωσε έως το 2027 – «Έμεινα για να πετύχουμε σπουδαία πράγματα»
Μεγάλος διαγωνισμός με έπαθλο 10.000 ευρώ για τους νέους παίκτες στο opaponline.gr
Ντιέγκο Αλόνσο: «’Εχουμε τις δυνατότητες να κερδίσουμε την Τσέλσι»
Λουτσέσκου: «Δε θα είναι εύκολο παιχνίδι – Είμαστε στο σωστό δρόμο»