Brasileiro: «Φωτοβολίδα» του Άλεξ και κορυφή για Κοριτίμπα (video)

Ο επί σειρά ετών μεσοεπιθετικός της Φενέρμπαχτσε, Άλεξ, πέτυχε πανέμορφο γκολ στο 87ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 της Κοριτίμπα επί της Φλουμινένσε.

Μάλιστα, με το μακρινό και δυνατό σουτ, το οποίο δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ρικάρντο Μπέρνα, ο αρχηγός της Κοριτίμπα συμπλήρωσε τετρακόσια γκολ στην καριέρα του! Παράλληλα ανέβασε την ομάδα του στην κορυφή του Brasileiro, καθώς οι «γκλοριόσο» έφτασαν στους οκτώ βαθμούς εντός των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών.

Η Κοριτίμπα άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, όταν ο 25χρονος Ρομπίνιο υποδέχθηκε πάσα του Άλεξ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Φλουμινένσε. Στο 22ο λεπτό ο Καρλίνιος ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι απώλεσαν ευκαιρίες στη συνέχεια της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσαν να κατευνάσουν τον 35χρονο Άλεξ.