AFC Champions League: Και στους «8» η Μπουριράμ Γιουνάιτεντ (videos)

Η Μπουριράμ Γιουνάιτεντ της Ταϊλάνδης έχει γράψει ήδη ιστορία, αλλά δεν αρκέστηκε σε απλή πρόκριση στους «16» του AFC Champions League.

Άλλωστε απέκλεισε την Μπουνιοντκόρ από το Ουζμπεκιστάν και εξασφάλισε «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ασίας. Συγκεκριμένα, ο σύλλογος της Ταϊλάνδης κέρδισε με 2-1 στο εντός έδρας παιχνίδι και σήμερα (21/05) πήρε «λευκή» ισοπαλία στο Ουζμπεκιστάν. Στο μεταξύ, οι Αλ Αχλί και Αλ-Σαμπάμπ της Σαουδικής Αραβίας πέρασαν επίσης στην επόμενη φάση, καθώς επικράτησαν των Ελ Γιαΐς και Αλ-Γκαράφα του Τζιμπρίλ Σισέ, αντίστοιχα, στους εντός έδρας επαναληπτικούς. Οι μεν κέρδισαν με 2-0 και προκρίθηκαν με συνολικό 3-1 και οι δε με 3-0 χάρη σε δύο γκολ του Αργεντινού Σεμπάστιαν Ταγκλιάμπουε και συνολικό 5-1.

Στους «8» είναι και η Σεούλ της Νότιας Κορέας, αν και βρέθηκε σε μειονεκτική θέση μετά από γκολ του Φρεντερίκ Κανουτέ στο 9ο λεπτό υπέρ της Μπεγίνγκ Γκουάν. Το πρώτο ματς είχε λήξει 0-0, οπότε διαμορφώθηκε συνολικό 1-0 υπέρ των Κινέζων, αλλά οι Κορεάτες απάντησαν με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισαν». Ο Άντιλσον Ντος Σάντος ισοφάρισε στο 60ό λεπτό, ο Γιουν Ιλ-Λοκ σημείωσε το 2-1 στο 70ό και ο Κο Μιόνγκ-Γιν το 3-1 στο 95ο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κανουτέ και Ζανγκ Γίνξιν αποβλήθηκαν για τους ηττημένους, όπως και ο Άντιλσον.

Τα τέσσερα τελευταία «εισιτήρια» θα κριθούν αύριο, καθώς η Λεκίγια από το Κατάρ υποδέχεται την Αλ-Χιλάλ, η Εστεγκάλ την Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί, η Γκουναζού Εβεργκράντε τους Σέντραλ Κοστ Μάρινερς και η Κασίβα Ρέισολ τους Γιέονμπουκ Χιουντάι Μότορς έχοντας αποσπάσει νίκες στο εκτός έδρας παιχνίδι της εκάστοτε σειράς.

Σέντραλ Κοστ Μάρινερς (Αυστραλία) - Γκουανζού Εβεργκράντε (Κίνα) 1-2 και 22/05
Γιέονμπουκ Χιουντάι Μότορς (Νότια Κορέα) - Κασίβα Ρέισολ (Ιαπωνία) 0-2 και 22/05

Champions League: Δεν αστειεύεται η Μπαρτσελόνα, τεσσάρα στην Μπάγερν Μονάχου!
Euroleague: Έκπληξη στο Βελιγράδι «διπλό» της Βίρτους επί της Παρτιζάν
Ράφα Ναδάλ: Πήρε δώρο μια χρυσή ρακέτα σε φυσικό μέγεθος!
Champions League: Ούτε η Λεβερκούζεν «λύγισε» την Μπρεστ