Χαμός στο Μπόκα Τζούνιορς – Ρίβερ Πλέιτ (video)

Αν και η Ρίβερ Πλέιτ προηγήθηκε μόλις στο 45ο δευτερόλεπτο, γκολ που αποτελεί το πιο γρήγορο στην ιστορία του «superclasico» της Αργεντινής, η Μπόκα Τζούνιορς κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει την ισοπαλία με 1-1 από την αντίπαλό της στο «Μπομπονέρα» για το πρωτάθλημα Αργεντινής.

Ο Μανουέλ Λανζίνι έβαλε μπροστά στο σκορ τη Ρίβερ με 1-0 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κάρλος Σάντσεζ από τα δεξιά για να έρθει ο Σαντιάγο Σίλβα και να φέρει το ματς στα ίσια έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Βάλτερ Ερίβιτι.

Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, καθώς ο προπονητής της Ρίβερ, Ραμόν Ντίαζ, αποβλήθηκε επειδή έβρισε τους διαιτητές, ενώ οι οπαδοί της Μπόκα άναβαν φωτοβολίδες και έριχναν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, ένα από τα οποία χτύπησε τον τερματοφύλακα της Ρίβερ, Μαρσέλο Μπαροβέρο.

Για την Μπόκα που συμπλήρωσε 11 αγώνες χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, αποβλήθηκε ο αμυντικός της, Γκιγιέρμο Μπουρντίσο, για δυνατό μαρκάρισμα στον Σάντσεζ, στις καθυστερήσεις. Η Ρίβερ διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά από 12 παιχνίδια με 22 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την πρώτη Λανούς.

Δείτε τα βίντεο:

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός - Τσέλσι, ΠΑΟΚ - Πλζεν και Μάλμε - Ολυμπιακός
Στιγμές τρόμου στη Βραζιλία: Μεγάλης έκτασης επεισόδια πριν το Μποταφόγκο-Πενιαρόλ
Ευρωπαϊκές διοργανώσεις: Σπουδαία ματς για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό
NBA: Εντυπωσιακή πρεμιέρα για Γιάννη Αντετοκούνμπο και Μπακς (vids)